Více než dvě desítky policistů v pondělí doslova „obšancovaly“ silnici číslo I/38, a to jak ve směru z Jihlavy na Havlíčkův Brod, tak i na Znojmo.

Dopravní akce, na níž policisté nasadili veškerou dostupnou techniku včetně vrtulníku, byla podle vedoucího jihlavského dopravního inspektorátu Petra Halána zaměřena na silniční piráty.

„Posádka vrtulníku dohlížela například na to, zda řidiči nepředjíždějí na plné čáře, policisté na pozemních stanovištích mimo jiné měřili rychlost a v terénu byli také dva muži zákona na motorkách, kteří projížděli kontrolované úseky a upozorňovali hlídky na přestupky šoférů,“ řekl reportérům Deníku šéf dopravní policie.

Vážné nedostatky

V rámci akce, která se v tomto rozsahu koná na Jihlavsku maximálně dvakrát do roka, se strážci zákona zaměřili také na vážení kamionů. Řidiče nákladních aut kontrolovali policisté na křižovatce Kasárna, která se nachází asi 25 kilometrů od Jihlavy, ve směru na Znojmo.

Když na místo kolem 10. hodiny dorazili reportéři Deníku, stavěli muži zákona vůz Tatra, jehož řidič převážel klády. Při jeho kontrole přišli policisté na vážné nedostatky. „Auto je ve špatném technickém stavu. Šofér má sjetou rezervu, na voze nemá odrazky tak, jak by měly podle zákona být, a navíc mu uniká olej z motoru,“ vyjmenoval část prohřešků staršího řidiče policista z jihlavského dopravního inspektorátu Jiří Trnka s tím, že muž u sebe navíc nemá doklady od hydraulického zařízení, které bylo na voze.

Po kontrole technického stavu tatry však na policisty čekalo další nepříjemné překvapení. „Při vážení jsme zjistili, že řidič překročil povolený limit o sedm tun,“ řekl Jiří Trnka. „Část nákladu tu tak bude muset nechat a pak si pro něj přijet,“ doplnil.

Rychlá jízda

Řidič se ke kontrole nechtěl vyjadřovat. „Nic vám neřeknu. Si to zkuste, zajet do lesa a při nakládání odhadnout váhu,“ řekl naštvaně šofér.

Přestupek muže předají policisté na jihlavský magistrát na odbor dopravy, kde se celá věc bude řešit ve správním řízení. „Sedm tun navíc je opravdu dost. Díky takovýmto nákladům se ničí silnice v okrese,“ dodal policista Jiří Trnka.

Strážci zákona během pondělní čtyřhodinové akce zkontrolovali na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku kromě osmi nákladních aut i 82 osobních vozů. „Zjistili při tom celkem 54 přestupků, které hlídky ve 42 případech řešily uložením blokové pokuty v celkové výši 51 400 korun. Dvanáct přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu,“ informovala po pondělních kontrolách jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidiči podle ní nejčastěji překračovali nejvyšší povolenou rychlost, předjížděli v místech, kde je to zakázané, nebo nebyli připoutáni bezpečnostními pásy.