O jízdní kola je mezi zloději čím dál větší zájem a Vysočina není výjimkou. Nejvíce se pak v tomto ohledu činí pachatelé na Jihlavsku. Vyplývá to z policejních statistik.

Od začátku letošního roku do 7. srpna zmizelo v jihlavském okrese už čtyřicet sedm bicyklů za téměř půl milionu korun.

Je to tak o třináct kol více než loni za stejné období. Čtyřicet tři kol přitom zloději letos odcizili přímo v krajském městě.

K poslední takové krádeži došlo v noci ze středy na čtvrtek.

„Zloděj odcizil uzamčené kolo z přízemí domu v ulici Zimní. Majiteli tím vznikla pětadvacetitisícová škoda,“ informovala mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

V oblibě jsou sklepní kóje

Pro bicykly si lapkové podle mužů zákona chodí nejčastěji do sklepních kójí. „Takových případů evidujeme letos už osmnáct. Kola si pachatelé odvezli už ale také z šesti garáží,“ podotkla Jana Kroutilová.

Jak dodala, velmi časté jsou i krádeže v chodbách domů a společných prostorech. „Pro zloděje jsou tyto varianty mnohem jednodušší, neboť se nemusí dostávat přes překážku v podobě zamčených dveří nebo oken,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že zabezpečení jízdního kola pomocí lankového zámku je bohužel nedostačující.

S tím souhlasí také Klára Jiráková z Jihlavy. „Kola máme všichni v rodině, tedy já, manžel i naše dvě dcery. Když to sečtu, celkem nás vyšla na pětatřicet tisíc korun. Rozhodně bychom je nikde nenechali stát bez dozoru, ani kdyby byla uzamčena právě lankovým zámkem. Pro zloděje to totiž není žádná překážka. Sama jsem se o tom přesvědčila na vlastní kůži, když mi před pěti lety kdosi ukradl kolo z chodby domu, kam jsem šla navštívit svoji kamarádku. Naštěstí bylo staré, mohlo mít hodnotu asi tak tisíc korun. Nehlásila jsem to proto ani na policii. Ale poučila jsem se a dávám si teď na něj větší pozor,“ zavzpomínala mladá žena.

Pozor v jarních a letních měsících

Po bicyklech lapkové podle policejních statistik nejvíce prahnou v jarních a letních měsících.

„Jen za květen jsme museli řešit jedenáct takových krádeží, zatímco v lednu a únoru přišli o kola pouze čtyři majitelé,“ dodala Jana Kroutilová.

Největší škodu způsobil zloděj majiteli tří jízdních kol, a to na konci dubna.

„Ze sklepní kóje v domě v jihlavské ulici Bezručova vzal lapka hned dvě horská kola a jedno dětské trekingové v celkové hodnotě třicet dva tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí.