Rybáři na Vysočině i letos marně bojují s pytláky. Policisté v kraji tento rok evidují už deset případů, kdy lidé vyrazili na ryby bez patřičného povolení.

Na Třebíčsku mají dokonce rekordmana, který byl při pytlačení načapán již potřetí. Naposledy v úterý u rybníka Stejskal v katastru obce Častotice. „Vedoucí rybářského střediska Náměšť nad Oslavou zadržel kolem třetí hodiny odpolední muže, který chytal bez rybářského povolení na silon s háčkem. U sebe měl sedm kaprů, kteří mu byli následně odebráni. Škoda se vyšplhala na více než jeden tisíc korun,“ informoval mluvčí třebíčské policie René Novotný.

Rybníky hlídají

O tom, jak těžké je ryby před pytláky ochránit, vědí své v Rybářství Kinský ve Žďáře nad Sázavou. „Pytláctví tu vždycky bylo, je a bude. Přestože rybníky kontrolujeme, nikdy je nemůžeme pokrýt stoprocentně. Pokud se nám ale podaří zadržet někoho, kdo loví bez povolení, voláme na pomoc policii, protože pytlačení je trestný čin,“ uvedl vedoucí Rybářství Kinský Petr Kulhánek.

Kontrolu nepodceňují ani pracovníci Rybářství Telč na Jihlavsku. „Na vodní plochy dohlížíme dvakrát denně,“ podotkl ředitel rybářství Peter Vavro.

Podle Petra Kulhánka se pytláctví rozmáhá hlavně v letních měsících, kdy se na Žďársko sjíždí lidé z celé republiky, aby tam strávili dovolenou. „O nejvíce ryb přicházíme na Velkém Dářku, které má rozlohu 206 hektarů, a pro pytláky je tam tak všehochuť. Nejčastěji loví ryby, které snadno prodají, nebo sami zkonzumují. Patří mezi ně především kapři a štiky,“ řekl vedoucí ždárského rybářství.

Jak dodal, je těžké odhadnout, na kolik se ročně vyšplhají škody způsobené pytláky. „Je složité to vyčíslit. Za rok ale v průměru přicházíme až o pět procent našich ryb,“ podotkl.

Dva roky vězení

Jihlavští policisté se tento rok neoprávněným lovem zabývali zatím pouze jednou, a to na začátku dubna, kdy dva muži pytlačili u vypuštěného rybníka. „V připraveném pytli měli v okamžiku odhalení šest kilo ryb. Ty museli samozřejmě vrátit majiteli,“ sdělila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Lidé, kteří se dopustí trestného činu pytláctví, mohou strávit za mřížemi až dva roky.