Dlužíte deset tisíc a nad jejich splacením lehce mávnete rukou. Za pár týdnů vám ovšem nezbudou než oči pro pláč. Z deseti tisíc korun se totiž rázem může stát celých sto deset tisíc a bez nároku na odvolání.

„Přijde-li k vám exekutor, věřte, právě jste přišel o další desítky tisíc. Dlužil jsem dvacet tisíc, na zaplacení jsem prostě neměl. Poštou mi přišel exekuční příkaz od zkráceného soudního řízení, málem jsem se složil. Náklady exekuce, právníka a nevím čeho dalšího byly dalších sto tisíc. Moje odvolání bylo o ničem,“ uvedl Miroslav Jablonský z Havlíčkova Brodu, který dnes místo původní částky splácí celých sto dvacet tisíc korun.

Právě náklady spojené s exekučním řízením šplhají do závratných výšin, proto je vždy lepší těmto problémům předcházet.

„Obestavení platu by ještě šlo, ale že mi vzali kytary, kterými jsem se živil, no a ta šílená částka směrem nahoru, tomu nerozumím. Dnes nemám nic, vlastně neexistuju,“ dodal Jablonský.

Srážky často z několika míst

Exekutoři mohou obestavit prakticky vše – mzdu, bankovní účet, majetek - a bohužel často hned to vše najednou. Zákon je v této věci nemilosrdný, i když i některým exekutorům se takový postup nezdá šťastný. „Exekutor by takto jednat v rámci morálky neměl. Pokud dojde k trvalým srážkám ze mzdy, není potřeba obestavovat bankovní účet dotyčného. Problém vidím v územním působení exekutorů, kdy jeden zabaví jedno, druhý pak to ostatní. V pořádku to není,“ říká soudní exekutorka z Jihlavy Marie Sárová.

„Počet exekučních řízení rok od roku roste. Předlužených domácností je opravdu mnoho, navíc se hromadí počty soudních řízení, kdy se rodič domáhá zaplacení dluhu na výživném,“ shodují se dotázaní soudci v kraji.

„Nejčastěji řešíme výživné, půjčky, ale stejně tak pohledávky živnostníků,“ uvedla Marie Sárová.

Podle Exekutorské komory ČR napočítali v roce 2001 v celém Česku pouhých 4 302 exekucí, ale v roce 2008 to bylo už přes půl milionu. Exekutorská komora předpokládá, že po dokončení statistiky rok 2009 přinese ještě daleko vyšší čísla.