Sklepy domů mnohdy skrývají spoustu malých i velkých lákadel pro nejrůznější zloděje. Své o tom ví také jeden z bezdomovců, který nyní našel působiště před jedním z obchodních marketů v Havlíčkově Brodě. Za koupi krabicového vína se dokonce rozpovídal.

„Krademe všichni. Do baráků se dostaneme, hlavně paneláků. Jsou většinou otevřené, nebo tam prostě nějak vklouzneme,“ uvedl muž, který dlouze přemýšlel nad svým jménem. „Jak se jmenuji, není důležitý. Prostě v suterénech bereme, tak zněla otázka. Lyže, kola, hudební nástroje, dokonce jsme jednou narazili i na nějakou obrazovku od počítače, za tu jsme dostali dost. Dáváme to do bazaru, ale o koho jde, to neřeknu,“ dodal bezdomovec. Podle informací, které má redakce Deníku k dispozici, se jedná o bazar v těsné blízkosti brodského Havlíčkova náměstí. Dotyčný bezdomovec neváhal ještě sdělit, že dostat se prý přes klasické zámky sklepních kójí problém není.

Neváhají vzít hračky

„Mezi poměrně častou majetkovou trestnou činnost patří v Jihlavě vloupání do sklepních kójí a dále společných prostor domů, jako jsou například kočárkárny, ale i půdní prostory,“ uvedla policejní mluvčí kraje Vysočina Jana Kroutilová.

Jak dále konstatovala, mezi velmi časté cíle pachatele patří jízdní kola, sportovní potřeby a vybavení. Výjimkou není ani ruční a elektrické nářadí.

V těchto případech vznikají poškozeným škody v řádech desítek tisíc korun.

Zejména rodiny s dětmi mají v těchto prostorách například uloženy právě sportovní potřeby a vybavení pro celou rodinu. Škoda pak je nejenom hmotná, ale i morální, neboť tyto věci nejde nahradit okamžitě.

Bohužel pachatelé odcizí téměř jakoukoli věc, kterou lze zpeněžit. Výjimkou tak nejsou hračky, oblečení a potraviny, kdy škoda není sice vysoká, ale pro poškozené někdy velmi citlivá.

„V domech pachatelé věci kradou nejčastěji ve sklepních kójích. Do domů se často dostávají bez nutnosti použití násilí, především z důvodu nezajištěných vchodových dveří,“ dodala mluvčí.

Ve sklepních prostorách se pohybuje minimální počet lidí, což je pro pachatele výhodné. Případný hluk spojený s vloupáním není v obytných místech domu slyšet, a pachatelé tak mají ke spáchání trestného činu delší dobu.

Základní opatření lze tak učinit v důsledném zamykání vchodových dveří, obyvatelé by měli být pozorní při zjištění pohybu podezřelých osob v domě.
V takovém případě by měli ihned zavolat na linku 158 nebo 156.