Celkem sedm případů trestních řízení ve věci nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami řešil a ještě bude muset řešit do konce tohoto měsíce Okresní soud v Jihlavě. Dle dostupných statistik těchto trestných činů nadále přibývá.

Avšak, že je právě výroba či držení nepovoleného množství drogy trestné, toxikomani příliš neřeší. „Neznám toxíka, který by někdy nezauvažoval o tom, si prostě svoji drogu vyrobit a pak ji i dál prodat. Dávat prachy dealerům je totiž drsný, obírají vás, navíc v tom jedou fakt velký peníze,“ uvedl devatenáctiletý toxikoman Martin, který se dnes naopak ze své závislosti snaží dostat v komunitě Sananim.

„Pervitin jsem vařil, víc k tomu říct snad ani nechci, nerad bych se dostal do problémů. Co chci ale říct, nefunguje to tak, že si řeknete budu vařit. Je k tomu potřeba fakt příprava, shánění věcí, potřebných látek,“ rozpovídal se Martin. Jak ještě uvedl, například na internetu se návody k výrobě drog sehnat sice dají, ale jsou neúplné. Prostě z internetu si prý drogu nevyrobíte.

364 evidovaných toxikomanů

Podle posledních zjištěných stavů eviduje Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky v našem kraji 364 toxikomanů, kteří jsou hlášeni v ambulantních poradnách Vysočiny.

„Skutečný stav je samozřejmě daleko vyšší. Mnozí narkomani pomoc těchto zařízení nevyhledají, konečné číslo je tak zkreslené,” dodala vedoucí regionálního pracoviště tohoto ústavu pro oblast kraje Vysočina Jaroslava Pazourková.

Že jsou toxikomani stíháni spíše za držení nepovoleného množství drogy, nežli za jejich výrobu, potvrdili hned dva policisté z Havlíčkova Brodu. „Mají u sebe mnohdy více, než je povolená hranice. Jinak výrobou a sledováním se zabývají především speciální kriminální týmy,“ dodali policisté.

Že nejsou limity pro držení drog respektovány, je zřejmé, ačkoli v prosinci loňského roku byly tyto hodnoty státem navýšeny.

V nových tabulkách se zároveň objevily i látky, jejichž držení nebylo doposud v České republice postihováno. Jde například o takzvaný khat, což je přírodní stimulant, který se žvýká jako listí. Pokud lidé spáchají přestupek vztahující se k pěstování omamných rostlin, mohou dostat až patnáctitisícovou pokutu. Přesto nový trestní zákoník rozlišuje například přechovávání marihuany a hašiše pro vlastní potřebu, za které hrozí až rok vězení, od držení ostatních drog, za které je možné udělit až dvouletý trest.