Ačkoli se jedná o akce utajené a též preventivní, majitelé hospod se jich moc nebojí. Kontroly totiž většinou končí fiaskem.

„Je nutné prokázat osobu, která mladistvému alkohol objednala nebo podala, a to je na místě mnohdy složité. Obsluha tvrdí, že opojená alkoholem už dotyčná osoba přišla a že jí v žádném případě alkoholický nápoj nedala,“ shodují se jihlavští policisté.

Mladí tvoří velkou část tržeb

Pokud tak nezletilý chlapec či dívka někoho konkrétního neoznačí, policisté prakticky nemohou nic dělat. Navíc i případné sankce v rámci následného správního řízení s viníky se mohou zdát směšné.

„Pokud je úmyslné podání alkoholu nezletilé osobě prokázáno číšníkovi, hrozí mu pokuta do výše pěti tisíc korun a zákaz činnosti na jeden rok. V případě, že se tento úmysl prokáže provozovateli podniku, pak může dostat pokutu do 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky,“ uvedl vysočinský policejní mluvčí Martin Dušek.

Je tak zřejmé, že se číšníkům v hospodách na mladých vydělávat vyplatí a zákonné sankce jim příliš obav nenaženou.

„Mládežníci nám tvoří nemalou část tržeb, hlavně v období školního roku. Byl bych blázen, kdybych je vyhodil. Šli by stejně jinam. Když tu byly kontroly, nikdy mě neshodili. Objednával starší kamarád? No to je přece klasika,“ uvedl se smíchem Radek N., jeden z majitelů havlíčkobrodské sezonní zahradní restaurace.

Možná jsou to právě dva z nezletilých návštěvníků tohoto podniku, kteří již dnes navštěvují v Havlíčkově Brodě protialkoholní ordinaci. „V současné době v naší ambulaci evidujeme dvě mladistvé osoby, které k nám pravidelně docházejí. U takto mladých lidí nelze sice ještě hovořit o závislosti, ale své chování po požití alkoholu špatně ovládají. Dopouštějí se výtržnictví a další trestné činnosti. Alkoholické nápoje pili v hospodě, nosili jim je prý starší kamarádi,“ uvedla psycholožka z Havlíčkova Brodu Eva Holendová.

Jak dodala, právě u mladistvých je největší riziko dáno tím, že se v jejich životním stylu velmi brzy objeví pro ně nezbytný alkohol, což je pro následující život velmi nebezpečné.

V případě policejní kontroly však najednou v hospodě starší kamarád už není a na mladistvé provinilce v této oblasti český trestní zákon nepamatuje. Čeká je tak maximálně trest domácího vězení či nějaký ten pohlavek od rodičů. Zatím tedy asi nezbývá nic jiného než polemizovat nad tím, zda by nebylo lepší přenést trestní odpovědnost i na majitele či obsluhující personál dotyčné hospody automaticky, a nikoli pouze na osobu, která alkohol mladistvému podala. Jednoduše řečeno: Máš-li hospodu, odpovídej za ni, ale včetně toho, co se v ní děje.