Před jihlavským soudem včera opět stanuli dva muži, obžalovaní ze sexuálního obtěžování nezletilých chlapců. Soudce Zdeněk Chalupa však musel jednání opět odročit.

Hlavním důvodem bylo nedostavení se jednoho z hlavních svědků celého případu, nezletilého chlapce, který byl obžalovanými také údajně zneužíván.

„Včera jsem se telefonicky ubezpečoval, zda dotyčný přijde vypovídat. Jak vidíte, nepřišel,“ uvedl svoji řeč soudce. A ačkoli poté v rámci soudního jednání vyzval příslušníky policie k zadržení hocha a jeho následnému okamžitému předvedení k soudu, jednání muselo pokračovat bez svědkovy přítomnosti. Nezletilý se totiž policii i soudu omluvil pro údajné zdravotní potíže.

Parkana přivezli z vazební věznice

Jeden z obviněných Vladimír Parkan byl přivezen z vazební věznice k soudnímu jednání policejní eskortou.

Pětadvacetiletý Ivan Mrázik se dostavil v doprovodu přítele, neboť je stíhán na svobodě.

Ani jeden z obžalovaných nejevil známky nervozity či výčitek svědomí.

V doprovodu matky se dostavil druhý nezletilý svědek. „Nemám zájem vám cokoli sdělit, nezlobte se,“ sdělila matka nezletilého.

Vladimír Parkan už byl za pohlavní zneužívání a šíření dětského porna v květnu roku 2005 jednou odsouzen. Tehdy dostal trest na pět let odnětí svobody. Věznici však opustil již v březnu roku 2007 se čtyřletou podmínkou.

Ačkoli se začal povinně léčit v sexuologické ordinaci lékařky Želmíry Herrové, zvládat deviaci se mu nepodařilo. „Léčba vypadala velmi dobře,“ reagovala lékařka Herrová.

Parkan podle ní není pedofil, nýbrž efebofil, což je vrozená úchylka. To znamená, že se zaměřuje na chlapce v pubertě. Během léčení se učil, jak má zvládat svou deviaci v mezích zákona, nyní ho čeká další soudní jednání. „Deviantní sexualita je na celý život. Pro toho, kdo se narodil s normální sexualitou, je lehké dodržovat zákony,“ dodala lékařka.

Podle vyjádření státní zástupkyně mělo ke zneužívání nezletilých chlapců docházet na různých místech – v bytě, v autě nebo třeba i v objektu bývalého tankodromu v Čížově nedaleko Jihlavy.

„Nejde mi o to, jestli budou dnešní obvinění sedět ve vězení. Ať se léčí, jestli jsou nemocní. Hlavně, aby to ale nemělo vliv na běžný rozvoj mého dítěte,“ uvedla matka jednoho z chlapců.

„Jednání je přerušeno do desátého března. Činím tak z důvodu nedostavení se hlavního svědka,“ uzavřel včerejší soudní líčení jihlavský soudce Zdeněk Chalupa.