Policisté v kraji Vysočina byli nuceni od začátku letošního roku sdělit již devětapadesáti řidičům podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ačkoli řidiči o zrádnosti působení alkoholu za volantem bezpochyby ví, přesto se tohoto jednání dopouštějí stále ve větší míře. Ohrožují tak zcela sobecky nejenom sebe, ale i své okolí.

Alkohol za volantem totiž dodá nezdravou sebedůvěru a současně zpomalí jak smyslové, tak pohybové reakce řidiče. Proto i s malou hodnotou promile v krvi se stává člověk za volantem velmi nebezpečným.

„Riziku trestního stíhání se vystavují všichni řidiči, kterým je naměřena hodnota nad jedno promile alkoholu. Při takto vysoké hladině se jejich jízda rovná hazardu, a je proto kvalifikována jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Vše pak záleží na posouzení soudce. Za takové jednání může být uložen trest odnětí svobody na dobu až tří let, peněžitý trest, trest zákazu řízení motorových vozidel až na deset let nebo k tomu všemu i trest obecně prospěšných prací. „To se však týká pouze těch pachatelů, kteří v dané situaci nezpůsobili nic dalšího. Pokud například řidič způsobí v tomto stavu i malou dopravní nehodu či poškodí něčí majetek, trestní sazby se zpřísňují,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Ačkoli se naměřené hodnoty alkoholu do jedné promile posuzují jako přestupek, řidiči by se radovat neměli. Ve správním řízení, které je totiž následně vedeno u obecního úřadu okresního města, může být uděleno 6 trestných bodů, pokuta ve výši 25 000 až 50 000 korun a zákaz řízení až na dva roky.

Je však nutné pamatovat také na skutečnost, že řidičský průkaz může být odebrán řidiči ihned po pozitivní dechové zkoušce na místě příslušným policistou.

Za volantem měl 4,64 promile

O tom, že alkohol za volant nepatří, zřejmě nevěděl šestatřicetiletý řidič z Třebíčska, kterého si všimli minulý týden ve čtvrtek v ulici Dvořákova v Jihlavě strážníci zdejší městské policie. Muž jel ve směru od ulice Benešova a v prostoru frekventované křižovatky nestandardně zastavil. Strážníci, kteří se zde nacházeli, provedli kontrolu vozidla a zjistili, že je jeho řidič pravděpodobně pod vlivem alkoholu.

„Na místo vyjela policejní hlídka. Muž začal vykazovat zdravotní problémy a z toho důvodu mu byla přivolána Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřili hodnotu 4,64 promile alkoholu.

Muž byl převezen do jihlavské nemocnice,“ sdělila policejní mluvčí Kroutilová. Dalším šetřením policisté zjistili, že muž přijel na křižovatku od ulice Brněnská, kde při couvání do areálu psychiatrické léčebny narazil do vjezdových vrat. Po nárazu vystoupil, avšak následně opět usedl za volant a z místa odjel.

„Muži byl zadržen řidičský průkaz, policejní inspektor mu sdělil podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uzavřela mluvčí.