Stížnosti v oblasti pohřebních služeb musí nyní řešit živnostenský úřad a krajská hygienická stanice v Jihlavě. Někomu se stala trnem v oku činnost Miroslava Langa, který si na začátku února otevřel v jihlavské ulici Kollárova u sídliště u hlavního nádraží provozovnu Pohřební služby Anděl.

„Obdrželi jsme dvě stížnosti na podnikatelské jednání pana Langa, respektive na způsoby, kterými pohřební služby provádí. Dotyční upozorňují zejména na nesoulad jeho činnosti se zákonem,“ uvedla vedoucí odboru jihlavského živnostenského úřadu Irena Niklová.

Jak dále sdělila, na základě stížností probíhá ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí kontrola jeho podnikatelské činnosti, avšak jakékoli závady zatím objeveny nebyly.

Porouchaný agregát

„Při kremačním procesu nebylo zjištěno pochybení ze strany společnosti pana Langa. Těla, která ke kremaci předal, byla ve standardním stavu,“ ubezpečil také Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které krematorium provozují.

„Jména lidí či firem, které stížnost podali, vám říci nemohu,“ dodala Niklová.

Jak se však Deníku podařilo zjistit, jedna ze stížností vzešla od konkurenční pohřební společnosti Memoria.

„Jsme přesvědčeni, že pan Lang absolutně nesplňuje podmínky pro provoz pohřební služby. Víme, že minulý týden ve čtvrtek převážel dvě mrtvá těla z Tábora, následně jedno uskladnil ve sklepě na Jitřence (areál, kde pohřební služba sídlí – pozn. redakce), druhé nechal přes noc v autě. Kremace obou těl pak proběhla v pátek v jihlavském krematoriu,“ uvedl zaměstnanec pohřebních služeb Memoria Petr Michálek.

Miroslav Lang však toto napadení vyvrací. „Minulý týden mi vypověděl službu agregát, na kterém je chladicí zařízení závislé. Musel jsem proto obě těla z jihlavské patologie odvézt nikoli do mé provozovny, ale do Pohřebního a kremačního ústavu v Táboře. S majitelem Ondřejem Melichem máme dobré vztahy, těla mi proto v chladicích boxech do kremace uschoval,“ vysvětlil Miroslav Lang.

„Odmítám jakékoli napadání mé činnosti. Jedná se pouze o konkurenční boj, prostě mě tu nechtějí. Dokonce mi bylo vyhrožováno, zvažuji podání trestního oznámení. Jakékoli spekulace, že nemám chladicí zařízení jsou zbytečné,“ rozhořčeně sdělil Lang.

Jak dále Lang uvedl, ten, kdo dělá svou práci dobře, se bát sice konkurence nemusí. Lang ale prý strach v posledních dnech má.