Rozšířit kamerový systém a osvětlit riziková místa chtějí ve třech městech u dálnice D1 – Velké Bíteši, Měříně a Velkém Meziříčí.

S uhrazením těchto projektů za statisíce korun jim pomůže státní dotace i peníze od kraje Vysočina z Programu prevence kriminality.

„Účelem poskytnutí dotace byla podpora a motivace regionálních obcí, jejichž územním obvodem prochází dálnice D1 a které jsou nejvíce zatíženy kriminalitou,“ vysvětlil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Právě na oblast vjezdu a výjezdů na hlavní dopravní tepnu Česka se chtějí zaměřit v Měříně na Velkomeziříčsku. Několik ulic v této lokalitě je totiž nedostatečně osvětleno, což nahrává nejen případným zlodějům či lupičům, ale například i prodejcům různého pochybného zboží.

Osvětlené ulice

Díky dotaci budou moci Měřínští instalovat osvětlení do ulice Růžové, Černické a části ulice Jihlavské.

„Součástí nasvětlení celého nájezdu na D1 bude i příprava na instalaci kamery, kterou tam v budoucnu také plánujeme umístit,“ popsal měřínský starosta Jiří Servít.

Na projekt za celkem 986 tisíc korun uvolní městys ze svého rozpočtu půl milionu, zbytek by měla pokrýt dotace.

Pouze jednu kameru, zato však s maximálním pokrytím sledovaného prostoru, chtějí instalovat ve Velké Bíteši. Umístěna by měla být přímo v centru na Masarykově náměstí.

Rybí oko za 900 tisíc korun

„Jedná se o takzvané rybí oko, které bude moci sledovat pohyb na celém náměstí. Kamera bude mít velice vysoké rozlišení,“ nechal se slyšet Miroslav Báňa, starosta Velké Bíteše.

Záznamy z této kamery budou podle Báni pod dohledem policistů, kteří v případě potřeby uložené záznamy snadno dohledají a budou se jimi moci podrobně zabývat. „Pokud si věc, která je bude zajímat, přiblíží, nebude pro ně problém přečíst například písmena státní poznávací značky,“ podotkl Miroslav Báňa.

Náklady na pořízení „rybího oka“ činí 911 tisíc korun, z toho více jak polovinu by měla činit dotace. Tu od kraje Vysočina již Velkobítešští získali, nyní ale ještě čekají, jak rozhodne ohledně žádosti o finanční podporu Ministerstvo vnitra.

O dotaci na rozšíření kamerového systému a osvětlení některých rizikových míst ve městě žádali také ve Velkém Meziříčí. Díky napojení města na dálnici D1 se tam totiž setkávají s krádežemi či loupežemi, jejichž pachatelé pak mohou místo činu rychle opustit. Proto přibude do města ještě jeden kamerový bod.

Rozšířeno má být také veřejné osvětlení v ulici K Novému světu tak, aby tam zmizela všechna temná zákoutí. Cena tohoto projektu činí 625 tisíc korun.