Mluvčí Krajského státního zastupitelství Brno Hynek Olma Deníku minulý týden sdělil, že třebíčští republikoví policisté neudělali podle inspekce Policie ČR Brno – venkov letos 18. února chybu, když vyvádějícího bezdomovce Pavola Turtáka odpoledne toho dne neodvezli do Jihlavy na záchytku.

Bezdomovec o čtyři hodiny později zabil člena ostrahy v Bille. Nyní vydala policie nové prohlášení.

„Šetření, které provádělo oddělení vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, již bylo ukončeno. Z něj vyplynulo, že policisté provádějící na místě služební zákrok proti podezřelému muži a následně zjištěný přestupek šetřili, postupovali v souladu s platnou právní úpravou,“ prohlásila krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kázeňský přestupek

O všech provedených služebních úkonech, chování podezřelého a výsledku lékařského vyšetření průběžně informovali policistu na obvodním oddělení.

Ten vydal rozhodnutí, že muž na protialkoholní záchytnou stanici umístěn nebude, a pokyn k jeho okamžitému propuštění.

„Kázeňský přestupek je spatřován v nesprávném vyhodnocení situace policistou na obvodním oddělení, který o neumístění osoby podezřelé ze spáchání přestupku na protialkoholní záchytnou stanici rozhodl.

Policista se dopustil kázeňského přestupku, za který mu byl uložen kázeňský trest.

Příčinná souvislost mezi přestupkem a spáchaným zločinem, kterého se osoba dopustila ve stejný den, zjištěna nebyla,“ sdělila Kroutilová. Jednodušeji řečeno – pochůzkáři dělali, co měli. Situaci vyhodnotil nesprávně jejich nadřízený na oddělení, dostane „kázeňský trest“.

Bez souvislosti

Inspektoři z Vysočiny si ale myslí, že nebyla souvislost mezi odpoledním zlobením bezdomovce a jeho večerním vražděním.

„Nevím o tom, že by se dělo nějaké personální zemětřesení, že by někdo z obvodního oddělení třebíčské Policie ČR odcházel,“ sdělil neoficiálně třebíčský policejní mluvčí René Novotný.