Okresní soud v Jihlavě zastavil trestní stíhání řidiče Škody Octavia, který vloni v březnu v Jihlavě při vjíždění z vedlejší silnice z Rantířovské ulice na hlavní silnici v ulici Žižkova srazil projíždějícího motorkáře. Řidič motocyklu zemřel.

Obžaloba vinila řidiče J. Š. z toho, že nedal při odbočování z vedlejší silnice na hlavní přednost řidiči motocyklu Honda. Došlo ke střetu obou vozidel, při kterém utrpěl motocyklista těžká poranění, zejména v oblasti hlavy. Zraněním na místě podlehl. Podle zjištění však jel motocyklista asi osmdesátikilometrovou rychlostí a v jeho krvi bylo zjištěno 1,01 promile alkoholu.

Původní znalecký posudek zadaný Policií ČR stanovil, že řidič octavie měl možnost motocyklistu včas zahlédnout a mohl na něj zareagovat a dát mu přednost v jízdě. V důsledku tohoto stanoviska bylo zahájeno trestní stíhání řidiče.

Jeho obhájce však nechal vypracovat druhý posudek, který přinesl opačný výsledek. Řidič podle něj neměl možnost včas zareagovat na rychle jedoucí motocykl.

„V této situaci existovaly dva znalecké posudky. My jsme to jako soud neřešili tím způsobem, že bychom nařídili hlavní líčení a konfrontovali tyto dva znalecké posudky. Dospěli jsme k závěru, že to je natolik technická a odborná záležitost, že se stejně nevyhneme reviznímu znaleckému posudku,“ informoval o postupu předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.

Třetí posudek vypracoval Ústav soudního inženýrství v Brně. Tento revizní posudek se ztotožnil se znaleckým posudkem, který říká, že v době, kdy řidič osobního auta vjížděl na hlavní silnici, nemohl ještě motocyklistu zaznamenat, tudíž se nedopustil trestného činu.

„Revizní posudek vyhodnotil, že se řidič osobního vozu nedopustil žádného porušení pravidel silničního provozu, a tudíž za ten nehodový děj nenese zodpovědnost. Motocyklista jel tak rychle, že neměl šanci zareagovat,“ vysvětlil Sova, proč bylo trestní stíhání v této věci zastaveno.

K případu ještě dodal: „Jízda po hlavní silnici neznamená absolutní právo přednosti. A pokud práva přednosti chci využít, musím dodržovat předpisy. Znalecký posudek jasně říká, že pokud by motocyklista byl střízlivý a jel padesátikilometrovou rychlostí, tak se to vůbec nestalo.“