VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volání na tísňovou linku jsou často mylná či falešná

Vysočina -Na číslo 112 je možné se dovolat bez kreditu na mobilu, a dokonce i bez SIM karty.

13.5.2010
SDÍLEJ:

Na tísňovou linku 112 často volají lidé, aniž by potřebovali pomoc. Zbytečné hovory mohou zatížit systém a ohrozit životy těch, kteří pomoc skutečně potřebují. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Zdeněk Vaiz

Až devadesát procent všech volání na tísňové linky jsou buď omyly, nebo zlomyslné telefonáty s falešnými poplachy. Vyplývá to z informací, které Deníku poskytl Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina. Tento fakt je podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové alarmující.

„Stává se, že lidé volají z hospody proto, že chtějí vidět projet kolem hasiče,“ potvrzuje smutný fakt Musilová. Na linku tísňového volání 112 je možné se dovolat bez kreditu v mobilním telefonu, a dokonce i bez SIM karty. „Velmi často také nastane situace, kdy rodiče svěří malému dítěti starší mobilní telefon, o kterém se domnívají, že nefunguje, a dítě omylem vytočí linku tísňového volání 112,“ popisuje mluvčí hasičů.

Varování na internetu

Podobné případy u záchranného zdravotnického sboru kraje nejsou podle jeho ředitelky Vladislavy Filové zdaleka tak časté. „Zkušenosti s tím máme, ale že by nastala situace, kdy posádka přijede na místo, kde nikdo není, na to si ani nevzpomínám.“

Přesto je v rámci systému tísňové linky na internetu umístěno varování před zbytečnými hovory. „Zbytečné hovory mohou způsobit přetížení systému a ohrozit životy těch, kdo pomoc opravdu naléhavě potřebují. “ Na toto riziko upozorňuje i ředitelka Filová: „Může nastat situace, kdy by posádka byla potřebná jinde.“

Pro hasiče je podle Petry Musilové nejdůležitější v počáteční fázi, aby byla událost dobře ohlášena na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. „Ohlášení události se provádí na linku 150 nebo 112. Přesným popsáním události a její lokalizace lze dosáhnout toho, že záchranné týmy přijedou v lepším čase a adekvátně připravené.“ Moderní technologie, kterou krajské operační a informační středisko hasičského záchranného sboru disponuje, umožňuje lokalizovat volajícího. V okamžiku, kdy na linku tísňového volání zavolá, zobrazí se místo jeho volání na počítači operátora.

V řadě případů lze tedy dopředu vyhodnotit, zda se událost stala, či se jedná jen o špatný vtip nebo zlomyslné volání.

„Na linku tísňového volání by lidé měli volat v případě, že se jedná o událost většího rozsahu, při které je potřeba spolupráce více složek integrovaného záchranného systému. Dále cizinci a samozřejmě lidé, kteří si nemohou v danou chvíli vzpomenout na národní tísňové linky složek integrovaného záchranného systému,“ zní doporučení hasičů.

V ostatních případech je samozřejmě možné volat přímo číslo 158 pro policii a 155 pro zdravotnickou záchrannou službu.

Autor: Michal Fohl

13.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení