Nejenom byty, ale i sklepní kóje, garáže a kůlny se stávají cílem zlodějů také na Vysočině. Svědčí o tom policejní statistiky, ve kterých se tento druh kriminality trvale objevuje.

„V době od konce měsíce dubna do minulého čtvrtka se neznámý pachatel vloupal v Okříškách na Třebíčsku do sklepní kóje, ze které odcizil pánské horské kolo. Majiteli tak vznikla škoda ve výši přes šest tisíc korun,“ zní policejní informace o jednom z posledních případů.

Vyrazil dveře

Ještě čerstvější je případ z Jihlavska: „Neznámý pachatel vnikl nezajištěnými pootevřenými dveřmi do domu v Antonínově Dole. Vyrazil uzamčené dveře do společné kočárkárny a odcizil zde horské jízdní kolo v hodnotě více než třináct tisíc korun. Přibližně ve stejnou dobu zmizelo jízdní kolo také v Třešti. Poškozená žena si ho odložila pod schody v domě v ulici Fialkova. Majitelce vznikla krádeží škoda za devět tisíc korun.

Ještě dráž přišla ztráta majitele motocyklů v Jihlavě. „V době od 22. dubna do sobotního večera odcizil neznámý pachatel v prostoru garáže v ulici Jiráskova pět motocyklů. Vloupal se do vnitřních prostor a odvezl tři motocykly ČZ, z toho jeden žluté a dva zelené barvy, motocykl Jawa 350 červené barvy a motocykl Tatran 125 zelené barvy. Krádeží způsobil pachatel majiteli škodu v hodnotě čtyřiaosmdesát tisíc korun. Policejní inspektor zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež. Kriminalistický technik provedl ohledání místa činu a okolí, zadokumentování a na místě zajistil stopy,“ popisuje mluvčí krajských policistů Jana Kroutilová.

Elektronické zařízení pomůže

Zdaleka ne všechny pachatele této trestné činnosti se policii podaří odhalit. Proto je na místě maximální pozornost majitelů, kteří mohou také učinit určitá opatření, aby riziko krádeží snížili. Patří mezi ně používání vhodného bezpečnostního zámku, který může lecjakého zloděje odradit už při pohledu na něj. Často dochází ke krádežím přímo z balkonů, proto by lidé neměli nechávat na balkonech nic cenného. Například pojišťovny radí instalovat elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla nebo rádio, a tak udržovat zdání, že byt či jiný prostor je obydlen či v něm momentálně někdo je. Není také dobré upozorňovat na svou plánovanou nepřítomnost sousedy v okolí. Celkově je dobré budit dojem, že dům či byt je často využíván.