Následující případ se stal autorovi tohoto článku, který dlouho nedokázal přesně posoudit, jestli se málem stal obětí podvodu, či nikoliv.

K situaci, kdy vaše auto zastaví na silnici řidič jiného vozu a požádá vás o pomoc, může dojít kdykoliv. Mnohdy může být dotyčný opravdu v nouzi. Jak se však ukazuje, člověk se může také stát obětí trestné činnosti organizované skupiny.

Na odpočívadle u silnice, která vede z Pelhřimova na Jihlavu, stojí auto a u něj řidič, který zoufale mává, abyste zastavili. Když tak učiníte, přiběhne k vám snědý mladík v obleku. Hovoří anglicky, nabízí možnost komunikace i v němčině. Ukáže vizitku s arabským jménem a kontaktem do Německa a řekne, že je syn zámožného podnikatele a že má problém, protože mu došel benzin.

Pomoc: ano, či ne?

„Potřeboval bych půjčit nějaké peníze, abych mohl dojet do Prahy. Můj otec je milionář,“ řekne, z prstu sundá velký prsten a otevřenými dveřmi ho položí na sedadlo spolujezdce. Člověk v tu chvíli začne usilovně zvažovat, jestli se jedná o nešťastné cizince, kteří cestou za obchodem uvízli, nebo jestli jde o podvodníky.

Vyzvu ho, aby zavolal telefonem do centrály své firmy, ale řekne, že nemá roaming. Pak začne povídat, že mu jeho dítě natrhlo kreditní kartu, kterou na důkaz ukáže. „Potřebuji se dostat do Prahy, kolik u sebe máte peněz?“ ptá se.

V tom přijde k autu druhý mladý muž v obleku. Opakuje, co říkal ten první, který stáhne okénko auta a přejíždí prstenem po hraně skla, čímž se snaží naznačit, že prsten je zaručeně zlatý.

Po chvíli zvažování se mi zdá příliš mnoho věcí podezřelých. Ošuntělá arabská vizitka, nepadnoucí obleky, příliš „česky“ vyslovované slovo Praha a pochybnost, že by malé dítě dokázalo natrhnout kreditní kartu. Vždyť s tím by mohl mít problém i dospělý.

Jejich přesvědčování je intenzivní, nabídnou ještě těžký žlutý řetěz, jenž do té doby visel na krku jednoho z mužů.

Omluvil jsem se a žádné peníze jim nedal. Nazlobeně a ironicky poděkovali „za pomoc“.

Televizní reportáž

Po čtrnácti dnech od této události odvysílala televize reportáž, ve které byly popsány téměř identické příběhy z Prahy.

Mluvčí krajských policistů Jana Kroutilová upozornila na podobné případy, jež se na Vysočině v minulosti udály.

„Obdobné případy se občas stanou. Údajní cizinci například nabízeli řidiči fotoaparát či elektroniku. Většinou se ale jedná o bezcenné zboží, takže člověk, když podlehne, přijde o peníze,“ informovala Jana Kroutilová a dodala: „Nevím, jestli je to důvěryhodné, když někdo v takovéto situaci nabízí nějaké zboží. Celkově musí člověk posuzovat, jestli nabídka a celý případ není absurdní. Je třeba dát na instinkt. Dobrým řešením je zavolat na linku 158 a případ oznámit s nabídkou, že jim policisté mohou pomoci.“