Muž byl nalezen ve svém domě mrtvý, s řeznými ranami na těle. Po provedené pitvě policie řešila případ jako pokus o vraždu. Během vyšetřování bylo vyslechnuto 230 lidí, řada z nich opakovaně. Počítalo se s několika možnými motivy a policisté vyhodnocovali desítky stop.

„Byli jsme postaveni před nelehký úkol, protože se jednalo o velice široký okruh osob, které bylo potřeba prověřit, a velmi široký okruh teritoria. Byla to skutečně sysifofská práce,“ uvedl k vyšetřování náměstek ředitele krajského ředitelství Policie ČR pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomáš Martinec.

K vraždě ve Smilově se nakonec toto úterý po prvním výslechu přiznal podezřelý jedenadvacetiletý muž pocházející z havlíčkobrodského okresu.

Náročné vyšetřování únorové vraždy ve Smilově na Havlíčkobrodsku bylo tento týden korunováno úspěchem. Po prvním výslechu se k brutální vraždě pětasedmdesátiletého muže v jeho domě přiznal jedenadvacetiletý muž z Havlíčkobrodska.

„Ne všechny informace jsme v tuto chvíli ochotni sdělit,“ řekl včera vrchní komisař Odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kpt. Pavel Kubiš. Základní okolnosti případu a vyšetřování však policisté uvedli. Pachatel v noci na 4. února vešel do domu oběti se zištným záměrem. Byl však překvapen majitelem. A zřejmě právě v důsledku překvapení muž zaútočil a způsobil své oběti desítky bodných a řezných ran.

Kriminalistům ztěžovala vyšetřování od počátku skutečnost, že oběť byla ve svém okolí velice známá a chodilo za ní do domu mnoho lidí. Že se jednalo o náročný případ, potvrzují policisté, kteří se případem zabývali: „Případ byl závažný z hlediska způsobu jeho spáchání i z hlediska rozsáhlosti šetření a prověřování. Je to týmová práce, na které nepracoval jen odbor obecné kriminality, ale i odbor analytiky, společně s územním odborem Havlíčkův Brod, uniformovaní policisté, psovodi a tak dále,“ uvedl vedoucí krajského odboru obecné kriminality plk. Pavel Peňáz.

Také podle vrchního komisaře krajského odboru obecné kriminality kpt. Pavla Kubiše byla práce na případu složitá. „Zavražděný muž byl navštěvován desítkami, možná stovkami lidí. Přes svůj vyšší věk si přivydělával broušením pil a nožů a byl tím známý. Okruh osob, které ho navštěvovaly a znaly jeho dům a způsob života, byl skutečně široký, a my jsme neměli možnost zaměřit se na úzkou skupinu osob.“ Vyslechnuto bylo celkem 230 osob.

Objekt, ve kterém k vraždě došlo, je rozlehlý, takže bylo podle kriminalistů složité i ohledání místa činu. „Ohledání proběhlo několikrát a zajištěno bylo několik desítek stop různého typu. Problémem od počátku bylo, že jsme jednoznačně neznali motiv činu. Takže jsme pracovali s několika vyšetřovacími verzemi, kterým musela být věnována patřičná pozornost,“ vysvětlil Kubiš a dodal: „U osob, které nám připadaly podezřelé, jsme zpočátku nemohli vyloučit nikoho. Podezřelé jsme postupně vyškrtávali, až jsme došli k osobě člověka, na kterého podezření padlo už před nějakou dobou. Začali jsme se mu trochu věnovat a došlo k tomu, že proběhl první výslech, při kterém se k tomu jednání doznal.“

Muž je nyní trestně stíhán pro zločin vraždy a přečin porušování domovní svobody. Vrah s doposud čistým trestním rejstříkem si zbraň, dlouhý nůž, přinesl a po činu zase odnesl. Jeho čin je kvalifikován jako vražda spáchaná trýznivým způsobem. Hrozí mu 15 až 20 let vězení, nebo výjimečný trest. „Určitě se teď nebudu vyjadřovat k tomu, jestli byl pachatel ze sousedství. Nebyl to rodinný příslušník, ale oběť i okolí znal,“ uvedl k pachateli Kubiš. Motiv vrahova vniknutí do domu byl podle zjištění zištný. „Ještě budeme muset jednoznačně prověřit souvislost mezi snahou něco získat a vraždou samotnou,“ dodává Kubiš.