Mrtvá kráva bez nohy. To je nález z úterý uplynulého týdne v jednom zemědělském družstvu u Stonařova na Jihlavsku. Kriminalisté si teď kladou otázku, zda se jedná o ojedinělý pokus jednotlivce nebo o další případ ze série pytláctví, k jakým došlo v některých jiných krajích České republiky.

Informaci o nálezu mrtvé krávy přijali jihlavští policisté v úterý ráno. „Policejní hlídka vyjela na místo, kde policisté zjistili, že neznámý pachatel vnikl v noci z pondělí na úterý do objektu, v němž jsou umístěna hospodářská zvířata. Jednu jalovici vyvedl po otevření vrat ven. Vedle budovy ji nezjištěným způsobem usmrtil a ze zvířete odřízl pravou zadní nohu,“ popsala drastický případ policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policejní inspektor podle ní zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Škoda způsobená usmrcením zvířete byla vyčíslena na deset tisíc korun.

Tento případ je však naštěstí na Vysočině ojedinělý. Na rozdíl například od západních Čech, kde vloni policie šetřila 50 případů krádeží domácích zvířat. Na Mostecku dokonce pravděpodobně působí skupina pytláků, kteří jen jedné tamní firmě chovající skot ukradli vloni třicet zvířat.

Policejní statistika z Vysočiny hovoří jen o ojedinělých případech krádeže domácích zvířat. „Nevzpomínám si na obdobnou věc. Pokud něco šetříme se zvířaty, tak se jedná o případy týrání zvířat,“ uvedla krajská policejní mluvčí Kroutilová.

Někde si chtějí pořídit kamery

Kroutilová pro Deník vyčíslila celkové počty loňských a letošních případů krádeže domácích zvířat: jeden případ na Třebíčsku, jeden na Havlíčkobrodsku a jeden na Pelhřimovsku. Aktuální zabití krávy na Jihlavsku je tak letošním prvním případem na Vysočině.

„Mám bohaté zkušenosti s krádežemi, ale ze zvířat se mi za dvacet let neztratilo nic,“ hovoří v duchu uvedených čísel Vladimír Šašek, chovatel skotu z Jihlavska.

Podobně mluví i Milan Nechvátal z chovatelské firmy z Horní Cerekve na Pelhřimovsku. Obavy, že se něco takového stane, však připustil.

„Přece jenom máme zvířata na pastvě. Vím, že v západních Čechách se to děje. Není však úplně jednoduché ukrást krávu. Zloději by museli mít zařízení, aby zvíře chytli a zvířata jsou navíc plachá. Zvažujeme, že dáme k ohradám upozornění, že ve stádu je nebezpečný býk, což taky je,“ prohlásil Nechvátal, podle kterého firma provádí pravidelnou fyzickou kontrolu stáda.

Některé další firmy oslovené Deníkem také potvrzují, že si svá stáda hlídají. Našly se i společnosti, které do budoucna navíc zvažují rozmístění kamerových systémů.