Je to skoro neuvěřitelné. Podle všeho tentýž člověk si už počtvrté přišel bez výrazného maskování do banky na Třebíčsku pro peníze a počtvrté si odnesl desetitisíce. S lupem opět sedl na kolo, aby se doslova vypařil. Tentokrát lupič – cyklista řádil v pondělí v pobočce České spořitelny v Moravských Budějovicích v samém centru města, navíc naproti služebně městské policie. Pachatel použil stejný scénář jako ve všech předchozích případech.

Vyčkal na poledne, kdy v bance téměř nikdo není. Předložil lístek s textem, ve kterém vyzval pod pohrůžkou použití střelné zbraně k vydání peněz. Úřednice mu je dala, muž chvatně odcházel, žena spustila alarm a vyběhla za ním. Poberta sedl na stříbrné trekové kolo a uháněl směrem na Jemnici.

Ani alarm ho nepomohl zastavit

„Zaměstnankyně banky za ním chvíli běžela. Téměř okamžitě dorazili ke spořitelně městští strážníci, republikoví policisté, do Budějovic zamířili i policisté z okolních okrsků. Uzavřeli příjezdové komunikace, marně. Naposledy zloděje na kole spatřili, když mizel na polních stezkách směr Vesce,“ uvedl vedoucí budějovických městských strážníků Petr Dohnal.

Zlodějova sebejistota i rychlost, s jakou dokáže uniknout, je až zarážející. Pokaždé je totiž ze záběrů kamerového systému uvnitř banky dobře patrná jeho vizáž. Jedná se o zavalitějšího muže okolo čtyřicítky, 180 centimetrů vysokého. Ve tváři má černošedé strniště s náznakem bradky. Vždy nosí baseballovou čepici černé barvy, tentokrát přijel v tmavé bundě se světlým logem na pravé straně prsou, v tmavých kalhotách i botách.

Když přepadl banku v Jaroměřicích před třemi lety, zaměstnankyně se shodly na jednom výrazném rysu jeho postavy – měl nepřehlédnutelně nohy do písmene x.

Otázky vyvolává to, jak rychle mizí z dosahu. Může mít někde poblíž zaparkované dostatečně velké auto, do kterého se vejde kolo. Stejně tak je možné, že oblečení a módní doplňky zachycené na bezpečnostních kamerách používá jen pro přepadení.

„Žádáme občany, kteří muže na fotografiích poznali nebo ho viděli v blízkosti poboček v Moravských Budějovicích a 16. června v Telči a mohli by kriminalistům poskytnout informace směřující k dopadení pachatele, aby volali na linku 158,“ vyzvala policejní mluvčí krajského ředitelství v Jihlavě Jana Kroutilová.

Od roku 2007 byly banky v okrese Třebíč přepadeny osmkrát. Dle dostupných informací pachatelé unikají.