Pelhřimovská policie stíhá dva muže, kteří měli v regionu provozovat varny pervitinu. Při policejních prohlídkách u nich bylo nalezeno více než šest set gramů této drogy a skoro třiadvacet tablet léků pro její výrobu.

Zajištěny byly i dvě střelné zbraně a mnoho věcí z krádeží. „Oba podezřelí, kteří už byli několikrát trestáni, jsou ve vazbě. Hrozí jim až deset let vězení,“ řekl Luboš Jakoubek z pelhřimovského oddělení obecné kriminality. Celkem je nyní stíhána asi desítka, zbývající členy gangu však policisté vyšetřují na svobodě.

Na rozkrytí obou případů pracovali policisté od minulého roku, vyslechnuto už bylo kolem sto dvaceti svědků. Vyšetřování potrvá ještě asi dva měsíce.

V policejní vazbě skončili jednatřicetiletý muž z Jihlavska a o tři roky starší recidivista z Pelhřimovska. „Pachatelé se znali. Po měsíci nebo dvou měsících spolupráce se ale rozdělili. Každý z nich pak vařil a prodával pervitin sám,“ přiblížil případ Jakoubek.

Drogy: Kšeft za osm milionů

Z výslechů svědků a množství chemikálií, nalezených u obou mužů, policisté odhadují, že mohli v loňském a v letošním roce vyrobit pervitin za šest až osm milionů korun.

Při prohlídkách u nich policisté našli i revolver a samopal. „Zajistili řádově osm stovek různých věcí, u kterých máme podezření, že pocházejí z krádeží,“ doplnil policista Jakoubek.

Mezi nalezenými věcmi byl objeven například sněžný skútr, který před časem zmizel z garáže na Jihlavsku. Našly se i mobilní telefony, televizní přijímače a jiná elektronika. Policisté objevili také nářadí - zejména vrtačky, bourací kladiva a brusky.

Drogových přečinů výrazně přibylo

Na Pelhřimovsku bylo za letošní první pololetí zjištěno sedmapadesát drogových deliktů, zatímco za celý minulý rok jich bylo jednadvacet. V celém kraji Vysočina se v letošních prvních šesti měsících policisté zabývali čtyřiasedmdesáti případy drogové kriminality.

Podle náměstka krajského policejního ředitelství Vysočiny Tomáše Martince je trestná činnost spojená se zneužíváním drog podobná ve všech okresech kraje. Pelhřimovští policisté jsou ale úspěšnější a daří se jim tyto činy ve větší míře odhalovat.

„Rozhodně nepatříme ke krajům, které by byly pandemicky zasaženy touto trestnou činností,“ řekl Martinec. V kraji se podobně jako jinde v zemi mezi narkomany nejčastěji objevuje marihuana, pervitin a extáze.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)