Zastavený kamion v lokalitě u Rybníku a kolem něj dva uniformovaní pracovníci celního úřadu a asi osm lidí v civilu. Takový byl obrázek, který svým svědectvím zaznamenala redaktorka Deníku při zásahu proti překupníkům s tabákem, který minulý týden proběhl v Jihlavě.

Od samotného zásahu v úterý minulý týden odmítalo generální ředitelství sdělit k případu jakékoliv informace s odkazem, že je poskytnou koncem týdne. Je možné, že Jihlava byla jedním z více míst, kde policie a celníci zasahovali. O tom, že se jednalo o větší množství převáženého tabáku, svědčí řada krabic, kterou muži, kteří redaktorce odmítli dovolit fotografování, přenášeli z kamionu do budovy.

Konec akce Balvan

„Dokončena byla závěrečná realizace téměř dvouleté operace s krycím názvem Balvan,“ řekl k záležitosti mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták a dodal: „Tato operace byla zaměřená na nelegální dovoz a distribuci neznačených cigaret a tabáku ke kouření.“ Během této akce bylo zadrženo šest osob, včetně organizátorů nelegálních obchodů. „Byly zajištěny více než čtyři miliony kusů neznačených cigaret, třicet a půl tuny řezaného tabáku, čtyři tuny nezpracovaných tabákových listů, přes půl milionu kusů cigaretových dutinek a několik kilogramů cigaretových filtrů,“ uvedl Barták.

V průběhu roku 2008 získal podle Jiřího Bartáka odbor pátrání Celního ředitelství Praha prvotní informace o skupině osob z České republiky a Makedonie, která organizovala nelegální dovozy cigaret a tabáku. Cigarety málo známých značek (například V+V, Alhambra, Marble, Vega) nebyly s největší pravděpodobností určeny pouze pro tuzemský trh. Tabák byl na několika místech kraje Vysočina nelegálně zpracováván (řezán a fermentován) na tabák ke kouření a následně ve spotřebitelském balení dodáván přes nelegální distribuční síť tuzemským zákazníkům.

Závěrečná fáze operace Balvan proběhla v úzké součinnosti s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR. Zabezpečovalo ji 100 příslušníků Celní správy ČR, včetně speciální zásahové jednotky, a 30 příslušníků ÚOKFK. „Mimo jiné bylo provedeno i 14 domovních prohlídek. Způsobená škoda byla jen na zajištěných tabákových výrobcích vyčíslena na 68 milionů korun, z toho na cle vznikla škoda 855 tisíc korun, na spotřební dani 55,6 milionu na DPH 11,6 milionu.

Za trestný čin zkrácení daně a podobné povinné platby hrozí nelegálním výrobcům a obchodníkům s tabákovými výrobky trest až 10 let odnětí svobody. Zadržené osoby jsou ve vazbě a šetření případu dále pokračuje. K případu odmítl mluvčí Generálního ředitelství cel sdělit jakékoliv další podrobnosti.