Kamerové systémy v městech jsou efektivní při odhalování trestné činnosti. Deníku to potvrdili oslovení ředitelé městské policie v městech na Vysočině. Fingovaná krádež automobilu, vykrádání benzinových nádrží či okrádání lidí na ulici, to jsou případy, které se podařilo odhalit a vyřešit díky kamerám.

„Kamery sice nejsou všemocné, z osmdesáti procent představují prevenci. Podařilo se nám nicméně díky kamerám vytěsnit kriminalitu ze sledovaných míst. Jsou statistiky, které to potvrzují,“ říká ředitel Městské policie v Jihlavě Jan Frenc a dodává: „Dalších dvacet procent efektivnosti systému je, když někoho chytíte. Zaznamenali jsme tady už mnoho věcí.“ Ředitel Městské policie v Třebíči Ladislav Prvák hovoří podobně: „Můžu potvrdit zkušenosti jihlavských kolegů, máme v Třebíči obdobný kamerový systém a je velmi efektivní. Jednoznačně napomáhá v odhalování trestné činnosti. Je to věc užitečná a řekl bych, že má i ohlas u veřejnosti.“ Také zástupce ředitele Městské policie ve Žďáru nad Sázavou Luboš Skřivánek si kamery chválí. „Kamery jsou určitě efektivní,“ říká.

Zloději daleko neutekli

Tak například jeden z posledních případů se stal 15. července v Jihlavě, kdy obdržela městská policie oznámení o dvojici mladých lidí, kteří se dopustili krádeže zboží v prodejně s obuví na Masarykově náměstí. Se zbožím pachatelé utekli. Osoby odpovídající popisu pachatelů krádeže byly nalezeny právě prostřednictvím kamerového systému v ulici Komenského a následně zadrženy.

„U zadržených bylo nalezeno zboží pocházející z krádeží v obchodech v celkové hodnotě 3 269 Kč,“ řekl dále k případu zástupce velitele jihlavských městských strážníků Stanislav Maštera.

Podle vyjmenovaných příkladů vyřešených případů lze soudit, že kamerový systém pomáhá nejenom v prevenci, ale i při řešení konkrétních trestných činů.

„Zmíním jen některé věci,“ říká Jan Frenc. „Například jsme odhalili fingovanou krádež auta, kdy člověk nahlásil Policii České republiky, že mu na Masarykově náměstí ukradli nové vozidlo, které měl na leasing. Zjistilo se, že on tam tím autem vůbec nedojel. Odhalila se také krádež televize z hotelu, pachatel ji vynášel a byl natočen. Dále, majitel jednoho obchodu v horní části náměstí nechal ležet na ulici novou elektrocentrálu, když jel na dovolenou. Jeden člověk ji sebral, byl zaznamenán kamerovým systémem, že věc zanesl do jedné hospody. Podle toho jsme ho poznali, nahlásili jsme totožnost Policii ČR. Ta si ho pozvala a ten dotyčný tam došel v tričku, ve kterém byl natočený. Jednoznačná věc.“

Odhalili i násilí

Městští policisté v Jihlavě odhalili také okradení občana o peněženku. Skupina romských spoluobčanů ho obstoupila ve spodní části náměstí, sebrali mu peněženku a hodinky a pokusili se utéct. Policisté je chytli několik desítek metrů od místa činu.

V Třebíči policisté díky kamerám odhalili například zloděje pohonných hmot z vozidel, ničení dopravního značení, vniknutí do objektů, poškození automobilů.

„To jsou jen některé případy, na které jsem si namátkou vzpomněl,“ říká velitel třebíčských strážníků Ladislav Prvák.

Ve Žďáru nad Sázavou je systém efektivní například proti sprejerům. „Celkově jsme ale odhalili různé přestupky i trestné činy, například dopravní přestupky i násilnou trestnou činnost,“ říká Luboš Skřivánek.

Další aspekt výhodnosti kamer zmiňuje Jan Frenc: „Dostáváme různá oznámení od občanů, je jich zhruba 800 za měsíc. Například přijde oznámění, že je někde rvačka. Podíváte se na kameru, jestli je to pravda a pak tam pošlete hlídku. Máme dost fingovaných oznámení, takže i toto šetří strážníky, kteří mohou dělat zatím něco jiného.“

Z uvedeného počtu osmi set hlášení je totiž podle Frence 10 až 15 procent falešných.

Strážníci v Třebíči obsluhují sedm stacionárních otočných kamer.

Další kamery jsou na třech základních školách. V Jihlavě je současný počet kamer jedenáct, plus jedna mobilní. Ve Žďáru nad Sázavou je kamer třináct.