Letošní rok je z hlediska kriminality na Vysočině výjimečný počtem nejtěžších zločinů, které se zde udály. Přes tento fakt je v této souvislosti pozitivní, že všechny vraždy se krajským policistům dosud podařilo vyřešit a najít pachatele. Podle ředitele vysočinských policistů Josefa Bačkovského je to dokladem toho, že policisté správně pracují a policie je efektivně zorganizovaná.

Letos vyšetřovali policisté na Vysočině už šest případů vraždy. To je výrazně více než například vloni a předloni, kdy byly za celý rok vraždy pouze dvě.

Jsou pružnější

Přesto, že je vývoj kriminality letos velmi nepříznivý z hlediska počtu případů nejtěžších zločinů, mají vysočinští policisté podle Bačkovského důvod k uspokojení právě kvůli úspěšnosti jejich objasňování. „S potěšením mohu říci, že od 1. ledna k dnešnímu dni máme objasněny všechny případy zločinu vraždy,“ říká krajský ředitel policie a dodává: „Byly to případy, které nebyly jednoduché. V jedné věci je zde pro kraj Vysočina obrovský posun. Z výsledků a okolností průběhů vyšetřování vyplývá, že pokud tuto činnost realizujeme přímo z centra kraje Vysočina, tedy ne z Českých Budějovic pro Pelhřimov, ne z Hradce Králové pro Havlíčkův Brod a ne z Brna pro další tři okresy, tak se tato činnost realizuje pružněji.“

Nadále se však vysočinští policisté musejí spoléhat naspolupráci s některými specializovanými pracovišti, která zde nesídlí, jako je například odbor kriminalistické techniky, či Ústav soudního lékařství a podobně. „Jedná se ale o ryze specifické činnosti, které policisté provádějí na základě vysoké profesionality kdekoliv a kdykoliv v republice,“ vysvětluje ředitel krajské policie, proč není nutné, aby tyto vysoce specializované odbory sídlily přímo na Vysočině.

Posledním případem, který se podařilo policistům rychle vyřešit, je červencová vražda taxikáře ze Žďáru nad Sázavou.

Současné správní a organizační uspořádání policie funguje od ledna letošního roku, kdy vzniklo Krajské ředitelství policie kraje Vysočina. To převzalo řadu působností od dosavadních řídících orgánů v Brně či Českých Budějovicích. O nové útvary například byla posílena služba kriminální policie a vyšetřování.

Ředitel krajské policie Bačkovský nyní, po půlročních zkušenostech z činnosti krajského uspořádání policie na Vysočině, vyzdvihuje zejména znalost místního prostředí, která vysočinským policistům významně pomáhá v práci při objasňování závažných zločinů.

Zvolili novou filozofii

„Koncem roku 2009 před zřízením krajského policejního ředitelství jsme dostávali od novinářů řadu dotazů, jakým způsobem budeme schopni řešit zejména nejzávažnější trestné činy, jako vraždy, až vznikne krajské ředitelství policie,“ popsal Bačkovský.

„Krajské uspořádání policie vzniklo, nyní máme konec července a musím říct, že filozofie, kterou jsme s náměstkem pro službu kriminální policie a vyšetřování Tomášem Martincem zvolili, byla správná. Policisté z Prvního odboru služby kriminální policie a vyšetřování, jehož personální obsazení se rekrutovalo z policistů, kteří byli v roce 2009 a dříve zařazeni na jednotlivých bývalých okresních ředitelstvích a územních odborech, tak skutečně profesionálně prokazují jednak obrovskou chuť do práce. A jednak jim pomáhá to, co se všechna léta učili a s čím pracovali, a sice místní osobní znalost a profesionální vzdělávání.“