V Kadově na Žďársku někdo tráví stromy. Zatímco předloňské řádění neznámého vandala odnesly „jen“ keře, letos už mu za oběť padly i vzrostlé stromy, které mají obvod kmene kolem dvou a půl metru.

Jedna velká bříza na obecním pozemku již uhynula. „Stejně tak i mohutný jasan na mém pozemku. Poškozen je také náš druhý jasan, který zatím ještě stojí. Bohužel, příznaky jsou stejné jako v roce 2008,“ nechal se slyšet obyvatel Kadova Antonín Krajina. Právě na jeho pozemku či v jeho blízkém okolí stromy poslední dva roky hynou.

Případem se v červnu 2008 zabývali pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Ti po šetření zjistili, že bylo poškozeno pět druhů dřevin ve zhruba patnáctimetrovém nesouvislém pásu podél plotu na hranici pozemku Antonína Krajiny. Dřeviny byly dle jejich zjištění buď úplně suché, nebo jen se zbytky asimilačních orgánů.

Nikdo nic neviděl

„Podle ústního vyjádření Rostlinolékařské správy ve Žďáře nad Sázavou se z povahy pokroucení asimilačních orgánů a povahy barevných neuróz dá usuzovat na aplikaci blíže neurčitelné chemikálie,“ píše se v usnesení Správy CHKO Žďárské vrchy.

Přesnou povahu chemické látky se tehdy zjistit nepovedlo, aplikována totiž zřejmě byla před rašením dřevin. Antonín Krajina se domnívá, že jde o herbicidy. „Nechápu, jak může někdo ty stromy trávit. Nejde mi ale ani tak o zjištění viníka, ale o to, aby ničení konečně přestalo. Jsem bezradný – těch stromů si vážím,“ posteskl si Krajina.

Viníka se najít nedaří. Nikdo nikoho při činu neviděl. A s tímto závěrem před dvěma lety uzavřeli případ i ochranáři.

„Do Kadova se ale v nejbližších týdnech ještě vypravíme. Podle oznámení byly poškozeny další tři vzrostlé stromy, takže to prošetříme,“ uvedl Zdeněk Záliš, vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy.

Podle kadovského starosty Jiřího Lausche nejsou případy úhynu stromů v obci nic výjimečného. „Stromy jsou nemocné v celé obci. Jilmy to odnesly skoro všechny, nedaří se tu ani jasanům. Nemyslím si, že by to nutně musel mít na svědomí člověk,“ míní starosta.

Podle Antonína Krajiny je ale u poškozených stromů patrná aplikace chemikálie. Teď zvažuje, zda by pomohlo pokácení zasaženého jasanu a následné rozbory. Ty by mohly přesněji ukázat, proč dřeviny hynou.