Drobné krádeže v obchodech jsou častým jevem. Tentokrát ale zloději spáchali větší přečin než je krádež krabičky bonbonů nebo sprchového gelu. Z jednoho z obchodů v jihlavském nákupním centru City Park si odnesli zboží za devět tisíc.
„Stalo se to minulý čtvrtek po páté hodině večer. Bez použití násilí zmizely z prodejního stojanu čtyři vystavené značkové bundy bílé barvy ve třech velikostech,“ uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Policie začala případ vyšetřovat, na stopu je přivádí záznamy z bezpečnostních kamer. Identita zlodějů je však v současnosti pro policii otázkou. „Po vyhodnocení záznamů jsou z krádeže zboží podezřelí muž a žena, kteří oblečení uložili do větší tašky a bez zaplacení odešli. Jedná se o muže s černými vlasy, který byl oblečen do tmavé bundy a modrých kalhot. Žena měla blond vlasy stažené do drdolu. Na sobě měla oblečený dlouhý hnědý kabát,“ popisuje Kroutilová možné pachatele.
V blízkosti uvedených dvou lidí se nacházel ještě další muž, který v době krádeže pravděpodobně odváděl pozornost zaměstnankyně prodejny.
O tom, že se zřejmě skutečně jedná o pachatele zmíněné krádeže, svědčí další zjištění policie. Stejní lidé měli totiž ukrást zboží v prodejně obchodního centra i na začátku července po druhé hodině odpoledne. „I v tomto případě došlo ke krádeži různého volně vystaveného značkového oblečení. Jednalo se o trička a kalhoty v hodnotě více než osm tisíc korun,“ upozornila mluvčí.
Policie žádá všechny, kteří by mohli o muži a ženě poskytnout jakoukoliv informaci, aby zatelefonovali na linku 158. Na základě dalšího šetření totiž vyplynulo, že dvojice obdobným způsobem kradla také na Táborsku a lze tudíž předpokládat, že se této činnosti dopouštějí i v jiných městech a nejen na Vysočině.
Za šampony k soudu
O tom, že zloději z obchodů mohou být odhaleni, svědčí případ jednadvacetileté ženy z Jihlavy, které aktuálně sdělil policejní inspektor podezření ze spáchání přečinu krádež. „Žena byla třikrát přistižena při krádežích zboží v různých jihlavských obchodních domech. Od poloviny června do srpna ukradla množství pracích prášků, šamponů a sprchových gelů,“ popisuje policejní mluvčí. Poté co součet jednotlivých škod za několik krádeží přesáhl částku pěti tisíc korun, překvalifikovali věc policisté z přestupku na přečin krádež.
Některým zlodějům nicméně jejich činnost může delší čas procházet. Jako v případě osmnáctileté dívky, která v období od začátku března do konce dubna vzala v různých jihlavských obchodních domech a prodejnách zboží v celkové hodnotě více než patnáct tisíc korun.
Letos v květnu stanuli před jihlavským soudem dva mladí lidé, kteří se zpovídali z krádeží v obchodních domech, ale také z vloupání do několika budov a provozoven. Výčet jejich krádeží v obchodech je poměrně dlouhý a možná by jim tato činnost ještě nějaký čas procházela, kdyby neměli na svědomí i vážnější přečiny.
„Kradli jsme, protože jsem neměl peníze a potřeboval jsem se uživit. Neměl jsem na bydlení a na jídlo,“ řekl tehdy před soudem Marek G. Často se krádeží v obchodech dopouštějí lidé sociálně slabí.
Kradou vše od pytlíku bonbonů přes tužkové baterie po alkohol. Těžko postižitelní jsou v těchto věcech bezdomovci. Nemívají doklady, není možné po nich požadovat náhradu škody. Stává se, že ráno jsou v jednom obchodě přistiženi při krádeži a odpoledne už tam znovu kradou.