Lidské zrůdy stále bezostyšně okrádají seniory jak ve městech, tak na venkově. Svědčí o tom také následující případ.

„Štěstí“ zkoušeli také u Ladislavy Matějů z Pelhřimova. „Jednou u mě zazvonili dva muži. Byli elegantně oblečení. Oba na sobě měli oblek a kravatu,“ vylíčila osmdesátiletá důchodkyně.

„Říkali, že jsou bratři a jedou na pohřeb své babičky. V Pelhřimově se jim prý porouchalo auto, které museli dát rychle opravit, ale zapomněli si doma platební kartu, a nemají dostatek peněz na zaplacení,“ vyprávěla Matějů.

„Chtěli po mě, abych jim půjčila deset tisíc korun, že jsou zoufalí, nikoho tu neznají a potřebují pomoc. Dušovali se, že mi všechno do koruny vrátí. Připadalo mi to ale podezřelé, tak jsem jim řekla, že tolik peněz u sebe nemám a slušně jsem je poslala pryč,“ uzavřela Matějů.

To, že policisté i v pelhřimovském okrese řeší stále více událostí okradení seniorů, doložila pelhřimovská mluvčí republikové policie Hana Kotková. „Za letošní rok jsme zaznamenali už čtrnáct případů, což je o tři více než za celý loňský rok,“ informovala.

Poslední případ se stal minulý týden ve Stříteži u Božejova. „Dvě ženy tmavší pleti vešly otevřenými dveřmi do domu devětasedmdesátitelé důchodkyně,“ popsala Kotková.

„Seniorku našly v kuchyni a proti její vůli ji zatlačily do ložnice. Tam ji přinutily lehnout si na postel a začaly ve skříních pátrat po penězích,“ pokračovala mluvčí.

Nakonec se ženám podařilo najít deset a půl tisíce korun, které si odnesly. Podle Kotkové nejsou případy fyzického napadení při krádežích v bytech seniorů příliš časté. „Kromě posledního z minulého týdne evidujeme napadení důchodce, které se stalo vloni v Křelovicích,“ uvedla Hana Kotková.

Na čtyřiaosmdesátiletého důchodce tam zloděj zaútočil slzným plynem. Ukradl mu dvě stě tisíc korun, zamkl ho v jeho domě a utekl.

Mizivá objasněnost

„Objasněnost případů okradení seniorů je bohužel velmi mizivá. Oběti často nedokážou pachatele dost dobře popsat. Ti většinou ani nebývají z Pelhřimovska, ale přijíždějí páchat trestnou činnost z jiných krajů,“ vysvětlila mluvčí Kotková.

Jak dodala, staří lidé jsou pro zloděje velice snadným cílem. „Jsou totiž velice lehce zranitelní, důvěřiví a dobrosrdeční a vzhledem ke svému věku i málo fyzicky zdatní,“ vyjmenovala policejní mluvčí. Snadno se proto dostanou do pasti zlodějů, kteří proto, aby se dostali k důchodcům do bytu, používají osvědčené záminky.

„Nejčastěji zvoní u seniorů s prosbou, že se jim rozbilo auto a potřebují pomoc. Nebo že jsou známí vnuka, který neměl na zaplacení náhradních dílů k motorce a posílá je pro peníze k babičce,“ uvedla příklady mluvčí Kotková.

Často také přijdou za důchodci s tím, že jim chtějí vrátit přeplatek za pojištění, elektřinu nebo plyn a potřebují rozměnit velkou bankovku na drobné .

„Dalším osvědčeným fíglem zlodějů jsou podomní prodeje nebo žádost o zapůjčení tužky nebo si řeknou o sklenici vody,“ upozornila Hana Kotková.