Senát Okresního soudu v Havlíčkově Brodě včera řešil zvlášť závažný zločin těžkého ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Z případu se však nakonec vyklubala spíše hospodská rvačka dvou známých v jednom havlíčkobrodském baru, která po překvalifikování skončila u spodní hranice možného trestu.

Na začátku února letošního roku se Tomáš J. z Havlíčkova Brodu dostal v baru Na hradbách do potyčky s dvěma muži. Jednoho z nich, dvaadvacetiletého Martina V., pak napadl údery hlavou, pěstí a podle obvinění na zemi i kopanci do hlavy. To byl hlavní důvod, proč devětadvacetiletému muži hrozila u soudu vysoká trestní sazba s možným trestem odnětí svobody až na deset let. Poté, co poškozený utekl do nedaleko zaparkovaného auta, napadl jej obžalovaný i ve voze, ze kterého ho pak vytáhl a pokračoval v útoku.

Obžalovaný se před soudem přiznal

„K celé události se doznávám, pouze s tím rozdílem, že jsem poškozeného nenapadl kopy do hlavy,“ uvedl při své výpovědi obžalovaný.

Ten již dříve uhradil příslušné pojišťovně i poškozenému většinu vzniklé škody a zbylé požadavky podle svých slov zaplatí mimosoudní cestou.

Během výpovědí se obžalobě nepodařilo dokázat, že obviněný svého soka kopanci do hlavy skutečně napadl, a proto byl případ soudním senátem překvalifikován, nad obžalovaným byl nakonec vyřčen trest odnětí svobody na sedm měsíců s podmíněným jednoletým odkladem.

Před soudem někteří předvolaní pozměnili své původní výpovědi, které podali při prvotním vysvětlení celé záležitosti. A právě z včerejších svědectví se nedalo jasně vyčíst, zda byl poškozený skutečně útočníkem napaden kopanci do hlavy, což bylo prubířským kamenem právní kvalifikace případu.

„Nejprve jsem dostal úder hlavou v baru, poté jsme se prali venku, a když jsem se schoval na nábřeží v autě, napadl mě v něm obžalovaný znovu. Jestli mě ale kopal do hlavy, to už si nepamatuji,“ tvrdil u soudu Martin Vyskočil, který nakonec skončil s několika poškozenými zuby, zlomeným nosem a modřinami.

„Kdyby se poprali někde na poli, nikdo by se tím asi víc nezabýval,“ uvedl jeden ze svědků, který byl ale podle svých slov tak opilý, že si z události pamatuje jen málo a sám se popral s policisty, kteří ho pak odvezli na záchytnou stanici. A i u některých dalších výpovědích měli přítomní v soudní síni problémy zakrýt shovívavé úsměvy.

I to zcela dokresluje celou situaci okolo rvačky, ke které došlo okolo třetí hodiny ranní.

„Výtržnictví i ublížení na zdraví ve stadiu pokusu se podařilo podle mého názoru plně dokázat. Navrhuji podmíněný trest na spodní hranici s odkladem na tři roky a dohledem,“ požadoval ve své závěrečné řeči státní zástupce Lukáš Vodička.

„Nelze jednoznačně dokázat, že by intenzita útoku rostla a že by atak směřoval do obličeje,“ oponoval obhájce poškozeného.

Senát v čele s předsedou Janem Doležalem se tak při čtení rozsudku nakonec přiklonil k mírnějšímu trestu. „Vzhledem k tomu, že obžalovaný žil dosud řádným životem, není ani důvod k uvalení dohledu,“ vysvětlil na závěr Jan Doležal.