Další případy řízení po vlivem drog zaznamenali policisté v Jihlavě. Ohrožování lidí, ať už jedou po silnicích, či chodců, těmi, kteří se nezdráhají řídit omámení různými psychotropními látkami, má obecně vzestupnou tendenci. Potvrdila to jihlavská mluvčí republikových policistů Jana Kroutilová. Vliv nealkoholových drog a psychotropních látek na řidiče je v dopravním provozu přinejmenším stejně nebezpečný jako jízda pod vlivem alkoholu.

„Ve čtvrtek 7. října kontrolovali policisté v ulici Romana Havelky v Jihlavě řidičku vozidla Honda Civic. U pětadvacetileté řidičky provedli dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Avšak test na zjištění požití návykové látky byl pozitivní na amfetamin,“ uvedla příklad Kroutilová.

Žena se podle sdělení policie podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu a byla jí zakázána další jízda. Její záležitost se vyvinula tak, že je nyní podezřelá ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Zákaz další jízdy je nezbytností

„Řízení pod vlivem drog je přinejmenším stejně nebezpečné jako řízení vozidla pod vlivem alkoholu. V obou případech takový řidič představuje pro ostatní účastníky silničního provozu velké nebezpečí. Čím je hladina alkoholu nebo návykové látky u řidiče vyšší, tím víc je snížena jeho schopnost vozidlo řídit, a řidič je tak v silničním provozu nebezpečnější,“ upozornila policejní mluvčí.

Proto se po opilých nebo zdrogovaných řidičích snaží policisté jít. Činí tak v rámci speciálně připravených dopravněbezpečnostních akcí, ale i při běžném dohledu nad silničním provozem.

V případě, že u řidiče policisté zjistí požití alkoholu nebo drog, na místě mu zakážou další jízdu a je mu zadržen řidičský průkaz. „Věc poté policisté v případě zjištění přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích oznamují k projednání příslušnému správnímu orgánu. V případě, že řidič řídil vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost, tedy že měl v krvi více než jedno promile alkoholu, zahájí policie úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu,“ vysvětlila Kroutilová.

Na základě znaleckého posudku jsou letos v Jihlavě tři řidiči, kteří řídili auto pod vlivem, podezřelí ze spáchání trestného činu.

Jeden z dosud posledních jihlavských případů se stal letos 23. dubna, kdy přistihli policisté hodinu po půlnoci dvaadvacetiletou řidičku vozidla Škoda Favorit, když řídila auto pod vlivem drog. Test byl pozitivní na amfetamin.

„Byl vypracován znalecký posudek, z jehož závěru vyplývá, že intoxikace pervitinem odpovídala v době řízení vozidla míře intoxikace alkoholem při jeho hladině v krvi přesahující jedno promile,“ řekla k tomu mluvčí Kroutilová s tím, že žena tak řídila ve stavu vylučujícím způsobilost k jízdě.

Žádná droga není bezpečná

„Zaznamenáváme nárůst řidičů ovlivněných návykovými látkami,“ podotkla letos v červnu za policii Jana Kroutilová a dodala, že i droga, jako je marihuana, kterou podle statistik požívá nemalé procento populace, může v silničním provozu způsobit značné problémy.

„Největší riziko je u halucinogenních drog, jako je LSD, které mohou způsobit, že si člověk představí situaci, která ve skutečnosti neexistuje. Podobně velké riziko je u marihuany, která může navodit stav, kdy je vnímání zkreslené. Výrazně snižuje schopnost reakce,“ nastínila policejní mluvčí následky, které mohou způsobit drogy.

Pro řidiče je varováním, že není žádná psychotropní látka, jejíž požití by nebylo v silničním provozu nebezpečné. Například pervitin reakce jedince na podněty zrychluje. A to může být stejně rizikové jako zpomalení reflexů.