Policejní psovodi včera procházeli chatové rekreační oblasti u Jihlavy a pátrali, jestli zde nejsou zloději, kteří se vkrádají do chat. Zjišťovali také, zda jsou objekty řádně zabezpečené. Končí totiž léto a nastává čas, kdy majitele chat střídají v jejich rekreačních objektech lupiči a zloději.

„Teď je dva roky klid, ale bývaly horší časy,“ říká před lety vykradená chatařka Věra Novotná a pokračuje: „Vezmou dlažební kostku, hodí ji dovnitř, vysypou mouku a cukr. Potraviny vezmou a vysypou vzteky, když nic nenajdou. Ošacení jsem měla rozházené až k pumpě. Zřejmě si zkoušeli, jestli jim to bude.“

Letos došlo na Vysočině k výraznému nárůstu vloupání do rekreačních chat oproti loňsku. Celokrajsky tento fakt konstatuje Program prevence kriminality kraje Vysočina a v rámci regionu Jihlavska to potvrzuje policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Škoda 1,6 milionu

„Letos evidují policisté na Jihlavsku v období od ledna do konce září celkem 74 případů krádeže vloupáním do rekreačních objektů. Pachatelé při nich způsobili majitelům krádežemi a poškozením rekreačních objektů a jejich zařízení celkovou škodu více než milion šest set tisíc korun,“ říká Kroutilová. Vloni došlo ve stejném období k 30 vloupáním do rekreačních objektů a škoda byla vyčíslena na téměř 400 tisíc korun. Ještě pro srovnání, v roce 2008 evidují policisté do konce září 28 skutků vloupání do chat, se škodou přes 500 tisíc korun.

Letos se jihlavským policistům a kriminalistům podařilo objasnit přibližně 14 procent těchto případů. Pachatelé se podle policejních znalců vloupávají do chat především přes zajištěná okna a dveře. K tomu používají násilí. „Nejčastějším cílem krádeže je v rekreačním objektu zahradní nářadí, motorové pily, elektronika, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení, potraviny a alkoholické nápoje,“ popisuje policejní mluvčí a dodává: „Pachatel odcizí ale prakticky všechno, co má nějakou hodnotu a co lze prodat.“

Zvláště v chladném počasí využívají pachatelé chaty také k přespání. Škoda v těchto případech podle policie majiteli vzniká poškozením dveří popřípadě okna a zařízení chaty. Na Jihlavsku patří k lokalitám, kde policisté evidují zvýšený počet vloupání do rekreačních objektů, chatové oblasti v Hruškových Dvorech a Pávově, dále v katastru obcí Dušejov, Šimanov a Větrný Jeníkov.