Když Jiří Vacíř, Rudolf Mojžíš a Jan Jüptner poprvé usedli na lavici obžalovaných, padal lednový sníh.

Včera bylo před pelhřimovskou soudní budovou bílo znovu, a trojice vymahačů dluhů, jimž státní zástupce dává za vinu šest trestných činů v osmnácti bodech, stále neslyšela rozsudek. I když právě konečné slovo soudce Jiřího Zacha je tím posledním, co při rozplétání rozsáhlého případu nezaznělo.

Sestava v soudní síni má za sebou i závěrečné řeči. Státní zástupce Jiří Rokoský hovořil plnou hodinu a čtvrt.

Mírnější trest pro Jüptnera

Podrobný rozbor jednotlivých případů, kvůli nimž trojici mužů hrozí až osm let za mřížemi, zakončil požadavkem, aby byli uznáni vinnými. „Pro obžalované Jiřího Vacíře a Rudolfa Mojžíše navrhuji odnětí svobody v polovině trestní sazby s umístěním ve věznici s ostrahou. Pro Jana Jüptnera pak požaduji trest nad spodní hranicí sazby,“ uvedl Rokoský, podle něhož mají dva prvně jmenovaní na trestné činnosti stejný podíl.

Mírnější trest pro Jüptnera odůvodnil tím, že nejmladší z trojice mužů byl spíše účastníkem či vykonavatelem Vacířových a Mojžíšových pokynů. Obhájci žádali pro své klienty pravý opak, tedy zproštění obžaloby v plném rozsahu.

Pozastavili se především nad zřejmě nejrozsáhlejším případem, kdy vymahači podle mínění obžaloby brutálně zbili Lukáše I. a k získání dlužných peněz použili jako rukojmí jeho přítelkyni.

Podle Mojžíšova právníka Martina Zobače se podařilo nashromáždit dostatek důkazů o tom, že to ve skutečnosti bylo jinak. „Nedovedu si představit, že bych si po krutém bití a vydírání, jak o něm mluví obžaloba, od takových lidí půjčoval další peníze a opakovaně je zval na Pivní slavnosti,“ podotkl Zobač.

Ten zároveň zpochybnil věrohodnost tohoto svědka, který již byl kvůli dluhům několikrát soudně trestán. Stejně jako i celé řady dalších.

„Netvrdím, že všichni svědkové, které jsme tu měli, jsou svatí. My jsme tady ale od toho, abychom posoudili jednání obžalovaných,“ zdůraznil státní zástupce Rokoský.

Vacířův obhájce Karel Machač upozornil také na dosavadní bezúhonnost svého chráněnce. „Od propuštění z vazby vede řádný život, pravidelně navštěvuje probační službu,“ dodal Machač.

Jüptner během přelíčení přiznal pár uštědřených pohlavků, záchodkovou bitku „na férovku“ a také jednu ránu pěstí. Jeho advokát Václav Dvořák to ale nepovažuje za důvod k pobytu za mřížemi.

„Tyto skutky jsou bezesporu politováníhodné, nicméně v celkovém kontextu nejsou společensky tolik významné, spíše než trestný čin mají charakter přestupku. Navíc se k tomu doznal sám,“ připomněl Dvořák, který pro Jüptnera požadoval v nejhorším případě podmíněný trest.

Na úplný závěr dostali slovo i samotní obžalovaní. „Lituji toho, že jsem chtěl pomáhat lidem. Já jsem teď ta štvaná zvěř, dlužníci, gambleři a narkomani jsou naopak hrozní chudáčci. Přišel jsem o čest, peníze, byt, o všechno. Celé je to přitom dílo policistů a podjatého státního zástupce. Já jsem vždycky ctil zákon,“ nebral si servítky Jiří Vacíř.

O vykonstruovaném procesu hovořil také Mojžíš. „Cítím se nevinen, nevím, proč tady vlastně skoro rok sedíme,“ řekl Mojžíš.

Jüptner byl stručný. „Žádného závažného násilí jsem se nedopustil. Pokud mé jednání někoho pohoršilo, omlouvám se,“ pravil kajícně Jan Jüptner.

Pak už si vzal krátce slovo jenom soudce s tím, že naposledy se všichni sejdou patnáctého prosince. V ten den zazní rozsudek.