Vysočinští kriminalisté předají veškeré kosterní ostatky, které byly letos v srpnu vyzvednuty z masového hrobu v lokalitě Budínka u obce Dobronín na Jihlavsku, do Kriminalistického ústavu Praha. Ten provede genetickou analýzu ostatků.

Kriminalistický ústav Praha je policejním útvarem s působností na celém území České republiky a je specializovaný na výkon kriminalisticko–technické a znalecké činnosti v oborech elektrotechnika, chemie, kriminalistika, písmoznalectví a strojírenství. Jak v souvislosti s případem Budínka uvedla mluvčí vysočinských policistů Dana Čírtková, společně s ostatky převezmou experti z kriminalistického ústavu také kompletní dokumentaci a závěry, které vypracovali antropologové z Masarykovy univerzity v Brně. Kriminalistický ústav bude nyní provádět genetickou analýzu ostatků s cílem zjistit identitu obětí.

Rozhodnou o uložení ostatků

„Předběžné výsledky genetického zkoumání by měly být k dispozici koncem února příštího roku,“ řekl vyšetřovatel případu Michal Laška. Teprve po provedené genetické analýze bude možné rozhodnout, jakým způsobem bude s ostatky v souladu se zákonem o pohřebnictví naloženo.

Jak se bude vyvíjet vyšetřování vraždy asi patnácti českých Němců z Dobronínska po konci druhé světové války, není v tuto chvíli zcela jasné. Dosud bylo nalezeno pravděpodobně třináct ostatků těl. Německá strana pohřešuje od května 1945 sedmnáct lidí. Analýza v Antropologickém ústavu v Brně nedokázala určit příčinu smrti nalezených mrtvých. Nebyly potvrzeny známky násilné smrti, ta však není ani vyloučena. Z lidí, kteří byli přímým svědkem události či se na ní nějakým způsobem možná podíleli, žije dnes zřejmě jen jeden člověk. Ten však podle policie říká, že si na nic takového nepamatuje. Zřejmě tak nejsou ani žádní přímí svědci, kteří by mohli něčí trestný čin usvědčit.

Policie případ šetří jako vraždu. „Jestli padne nějaké obvinění, je otázka velmi předčasná. Je nutno zvážit Benešovy dekrety a také jestli se nejednalo o vraždu, která je dnes už promlčená,“ uvedl v srpnu k případu jeho vyšetřovatel Michal Laška. Kde mohou ležet zbylé údajné oběti masakru, lze dnes těžko říct. Vyšetřovatel Laška nepředpokládá, že by se po ohledání hrobu na louce Budínka začalo kopat ještě někde jinde. Nejsou informace, kde by měli další mrtví být. Policie v souvislosti s masovým hrobem vyslechla řadu lidí. „Vyslechl jsem hodně lidí tady v Dobroníně i po celé republice,“ řekl Laška s tím, že svědectví se hledala i v Německu.

Tento týden řešilo zasedání obecní rady v Dobroníně žádost Johanna Nieblera z Německa o postavení kříže se jmény německých obětí na dobronínském hřbitově. Ostatky by měly být podle jeho představy pohřbeny do hromadného hrobu. Dobronínská samospráva v této souvislosti říká, že neví, koho Niebler zastupuje. Členové obecní rady se nicméně shodli, že doporučí zastupitelstvu vypsání referenda v této věci.