Řádí na Jihlavsku další sexuální deviant, který obtěžuje děti před školou? Existují indicie, že by tomu tak mohlo být. Před jedním žákem základní školy v Lukách nad Jihlavou se měl odhalovat neznámý muž. Případem se zabývá policie.

Vedení loucké školy nechtělo k události sdělovat moc podrobností. Podle ředitelky školy Aleny Vrbické kvůli tomu, aby nevznikla panika a nešířily se fámy. „Je ale pravda, že minulý týden ve středu oznámil jeden žák své učitelce, že ho vpodvečer předchozího dne obtěžovala nějaká osoba, která přijela autem. Byl to muž a měl se před ním odhalovat,“ sdělila Vrbická.

Mluvčí jihlavských republikových policistů Jana Kroutilová k případu uvedla: „Prověřujeme oznámení, podle kterého se měla záležitost stát. V Lukách nad Jihlavou se mělo objevit vozidlo tmavé barvy a jeho řidič se měl dopustit hrubé neslušnosti vůči nezletilému chlapci.“ Policie případ šetří jako výtržnictví, snaží se zjistit původ vozidla a provádí další blíže nespecifikované kroky.

Žáci byli poučeni

Podle Kroutilové také bylo vyrozuměno vedení školy a vedení městyse. Ředitelka školy potvrdila, že učitelé poučili žáky, jak se vyvarovat nebezpečných situací, které by mohly podobným pachatelům nahrávat. „To znamená nedůvěřovat cizím osobám. Například kdyby děti někdo vyzval, aby k němu nastoupily do auta, aby tak nečinily. Dále nechodit odlehlými cestami, večer a o samotě,“ popsala ředitelka Vrbická, na co byly děti upozorněny.

Podobné případy jsou veřejností vnímány velice citlivě a způsobují oprávněnou reakci v podobě větší ostražitosti. Tak tomu bylo i letos v květnu v Dušejově na Jihlavsku, kde se měl několikrát objevit neznámý muž v autě, zastavovat děti a lákat je do auta. Podle sdělení dětí se muž objevoval nejenom v Dušejově, ale i v okolních obcích. Obec zalarmovala policii, která případ začala vyšetřovat.

Postup vůči veřejnosti tam byl podobný jako nyní v Lukách, informována byla starostka obce a učitelé důkladně poučili děti i rodiče, jak se preventivně chovat. „Bydlíme v nedaleké vsi, děti odteď nejezdí do školy samy, chodíme pro ně. Už jsme měli takové tendence, pouštět je částečně samotné, ale teď nebudeme, člověk má strach,“ popsala tehdy svůj postoj maminka jednoho školáka. Policie nasadila hlídky do Dušejova a okolí, pachatel však dopaden nebyl. Podle včerejšího sdělení policie je případ nadále v šetření, a ještě nebyl uzavřen.

Případy se objevují na různých místech

Případy obtěžování dětí se v minulosti objevily i na jiných místech kraje. Například v lednu 2008 začala třebíčská policie šetřit případy obtěžování dětí, které se objevily v okolí jedné základní školy.

V září minulého roku se začali bát o své děti rodiče na Chotěbořsku. Neznámý muž v autě tam měl zastavit u jedenáctileté dívky, která jela na kole ze školy z Vilémova do Spytic. Měl s ní hovořit o erotickém salónu a ptát se jí, jestli by s ním nechtěla něco mít. Policie případ začala vyšetřovat také v souvislosti s předchozími případy, které se v regionu měly stát krátce před tím.

Také tam zaznělo pro děti základní poučení, aby nedůvěřovaly cizím lidem, nikam s nimi nechodily, a pokud možno se vyvarovaly rizikových situací, které mohou podobným pachatelům nahrávat.

Nejotřesnější případ na Vysočině se stal 4. května 2008 v Havlíčkově Brodě. Slovák Antonín Novák tam zneužil a zabil devítiletého chlapce. Za zločin dostal doživotí.