Mladík se taxíkem nechal v červenci odvézt ze Žďáru nad Sázavou do Polné, kde řidiče usmrtil 14 bodnými ranami nožem. Podle soudce Daniela Plška šlo o loupežnou vraždu.

Chvátal oběť připravil o asi tři tisíce korun a mobilní telefon. Soud neuvěřil jeho tvrzení, že taxikář zemřel při náhodné potyčce vyvolané tím, že mu pasažér nechtěl za svezení zaplatit. Mladík se k verdiktu nevyjádřil. Pokud se odvolá, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Chvátal byl v minulosti odsouzen za přepadení benzinové pumpy. Nyní studuje nastřední škole. Celý spor s řidičem vylíčil soudu se slzami v očích jako nešťastný střet. „Těch indicií, z nichž vyplývá plánovitost jednání (Chvátala), je v kauze více,“ upozornil soudce. Mladíkova obhajoba je podle něj nevěrohodná.

Vražda se stala 8. července večer. Chvátal měl chuť na pizzu, ale do pizzerie ve Žďáru zajít nechtěl, protože by jej tam prý mohli vidět známí, a ti by to řekli rodině. Té Chvátal řekl, že bude v Praze, kde měl brigádu. Když zjistil, že mu všechny spoje do Polné ujely, vzal si před nádražím taxi.

Taxikář jej dopravil podle jeho přání do Polné. Mladík uvedl, že chtěl pouze utéct bez zaplacení, ale řidič jej při útěku chytil. Vznikla tak potyčka, při níž Chvátal vytáhl svůj nůž.

Odsouzený stále tvrdí, že řidiče chtěl pouze pořezat na rukou, aby jej taxikář pustil a umožnil mu útěk. Lékaři ovšem na ostatcích mrtvého žádné rány na rukou nenašli.

Smrt přepadeného způsobila jedna z četných bodných ran, která zasáhla srdce oběti. Z jejich zkoumání dokonce vyplývá, že část bodných ran byla zasazena zezadu. Řidič tedy útok vůbec nemusel očekávat.

Po činu mladík naložil tělo muže do jeho vozu. Odvezl jej do Hrbova nedaleko Polné, kde jej ponechal zakryté větvemi a trávou u rybníka.

Taxikářovo auto odstavil v jedné z opuštěných ulic ve Žďáře nad Sázavou. Tam jej také po upozornění občanů nalezla policejní hlídka. Z auta si mladý pachatel odnesl peníze a mobilní telefon oběti, který následně prodal kamarádovi za 400 korun.

VLADIMÍR KLEPÁČ (ČTK)