Krajští kriminalisté obvinili tento týden v úterý ze zločinu podvodu čtyřicetiletého muže z Jihlavska. Muž měl nabízet zprostředkování dovozu osobního automobilu ze zahraničí a také nabízel náhradní díly na auta. Svým jednáním podle sdělení policie způsobil poškozeným lidem škodu ve výši téměř 2,8 milionu korun.

Jak uvedla mluvčí krajských policistů Dana Čírtková, v případě, že bude muž uznán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na osm let. Muž je podle Čírtkové stíhán na svobodě. Podvody měl páchat v období od 31. října 2008 do 9. listopadu 2010. „Působil jako osoba samostatně výdělečně činná - podnikatel v oboru zprostředkování obchodu a služeb. V úmyslu získat neoprávněný majetkový prospěch přijímal od důvěřivých lidí peníze v různých částkách jako zálohu na dovoz zahraničního motorového vozidla, nebo převzal peníze na obstarání náhradních dílů k vozidlům,“ popisuje trestnou činnost muže policejní mluvčí. Lidé, kteří podvodníkovi věřili a zálohy na slíbené věci poskytli, však nedostali zpět ani své peníze, ani slíbená vozidla nebo náhradní díly. To bylo důvodem, proč se poškození obrátili na policii. Ta začala záležitost vyšetřovat.

Inkasoval dopředu

„Pachatel zpočátku nabízel sám, že zprostředkuje dovoz aut ze zahraničí a od zájemců o tato vozidla inkasoval dopředu zálohy v různých částkách. Lidem sliboval, že jim doveze ze zahraničí motorová vozidla různých značek a opatří náhradní díly. Později začal také sám vyhledávat inzeráty na koupi aut v inzertních časopisech Anonce a na dalších internetových prodejních sítích a systémech a sám kontaktoval zájemce o tyto koupě,“ řekl vyšetřovatel případu Miroslav Eliáš.

Krajští kriminalisté muži prokázali celkem čtyřiadvacet skutků. Poškození lidé, od kterých podvodník inkasoval zálohy ve výši od 20 až do 300 tisíc korun, pocházejí nejen z kraje Vysočina, ale také z dalších míst celé České republiky. Získané peníze podle sdělení policie muž použil většinou k úhradě svých předchozích dluhů.

Podvody se dějí

O tom, že se na Vysočině nejedná o zcela ojedinělý případ, kdy podvodník vylákal od lidí větší množství peněz, svědčí třeba nedávný případ z Havlíčkova Brodu.

Sedmašedesátiletý muž způsobil v době od května 2004 do srpna 2009 škodu přesahující 600 tisíc korun tím, že převzal od právnických osob, se kterými spolupracoval, zálohy na nákup zboží, jež však řádně nevyúčtoval a zbytek peněz nevrátil. „Ve stejném období požádal právnické či fyzické osoby o poskytnutí půjčky v různých částkách, které také v dohodnutém termínu ani do současné doby nevrátil,“ vyjádřila se koncem letošního listopadu k případu havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová.