Učitelka mateřské školky v Dolní Cerekvi na Jihlavsku Alena Hašková odmítá nést zodpovědnost za smrt šestileté Sáry, na kterou 3. prosince 2009 spadla železná branka a zabila ji.

„Nepředpokládala jsem, že branky, které tam byly několik let, nejsou stabilní a že je děti dokáží převrátit,“ přečetl včera soudce Zdeněk Chalupa výpověď Haškové z policejního protokolu, protože před soudem odmítla vypovídat. „Nemám, co bych k tomu víc řekla,“ zdůvodnila své rozhodnutí.

Žalobkyně Milena Smetanová dává učitelce vinu za to, že nezajistila bezpečnost dětí během vycházky a krátkého pobytu na hřišti.

Osudným se pro dívku stal provaz přivázaný k brance a na druhém konci hřiště připevněný k přístřešku střídačky. Jedna skupinka dětí si s provazem hrála a branku převrátila ve chvíli, kdy šla malá Sára kolem. Železná konstrukce jí spadla na hlavu a po dvou dnech dívka na následky těžkého zranění hlavy zemřela.

Provaz tam nebýval

„Učitelka měla hřiště prohlédnout a udělat opatření, aby nemohla branka dětem ublížit. Nebezpečí mohla předpokládat. Navíc neměla o dětech stálý přehled,“ pronesla svůj názor Milena Smetanová.

Alenu Haškovou už loni samosoudce Zdeněk Chalupa odsoudil trestním příkazem k roční podmínce, jenže učitelka si proti tomu podala odpor, čímž se trest automaticky ruší a soudce musel nařídit hlavní líčení.

Hašková veřejné přelíčení nesla špatně a většinu času v soudní síni proplakala. Stejně to prožívala i její kolegyně Martina Kistlerová, kterou soudce předvolal jako svědkyni. Soudu popsala, jak s dětmi po tragédii dělala improvizovanou rekonstrukci tragédie.

„Přivázala jsem si provaz kolem pasu a poprosila děti, aby mi ukázaly, co se tam stalo, a ony začaly za provaz tahat. Všechny děti z toho byly traumatizované, a jeden chlapeček se dokonce bál, že půjde do polepšovny,“ vylíčila Martina Kistlerová.

Otázky pro další svědky se pak točily hlavně kolem nešťastného provazu. Podle svědka Michala Kubáta, který pracoval poblíž hřiště, ho tam natáhl někdo, kdo tam předtím hrál nohejbal.

„Provaz tam běžně nebýval a děti by bez něj branku nikdy nepřevrátily, protože měla hodně přes metrák,“ řekl ředitel základní školy Jiří Havlík.

Starosta obce Zdeněk Jirsa, který chtěl po tragédii rezignovat, řekl, že pozemek s hřištěm je sice obce, ale branky ne, takže radnice ani nenese odpovědnost za jejich zabezpečení.

Žádný správce

„Jsme dohodnuti s rodinou, že počkáme do rozhodnutí soudu, a poté upřesníme formu pomoci. Jaká pomoc to bude, je interní věc mezi námi,“ řekl Deníku Jirsa.

Obhájce Aleny Haškové Jiří Kozák se pozastavil nad tím, že se dosud nikdo nezabýval tím, kdo je za zabezpečení branek zodpovědný.

Podle starosty jsou branky historický majetek, a neví, kdo a kdy je nechal vyrobit. Hřiště navíc nikdy nemělo správce, protože jde o rekreační plochu.

„Od tragédie jsou branky svázané silným řetězem a připevněné k ocelovému sloupu jako předmět doličný. Nikdo s nimi nesmí manipulovat a klíč je na radnici,“ vysvětlil Zdeněk Jirsa.

Obžalovaná učitelka Alena Hašková ve školce dál pracuje a ředitelka školky Hana Kněžínková by byla ráda, kdyby to tak zůstalo.

„Pokud by soud moji kolegyni uznal vinou, tak bych ji musela propustit a to bych nerada, protože patří k našim nejlepším zaměstnancům,“ vyjádřila se Kněžínková, která považuje tragédii za souhru nešťastných náhod.

Podobnou zkušenost má i další učitelka mateřské školky z Vysočiny, kterou soud v Praze odsoudil za popálení malé Sáry při čarodějnických oslavách. Od plamene svíčky vzplála na dívce maska z extrémně hořlavého materiálu.

„Od učitelek se čeká, že musejí umět dobře předpokládat naprosto všechno. To ale nejde, protože by musely být nadlidé s vnímáním robotů,“ podotkla učitelka Kateřina. Ona i její dvě kolegyně dostaly u soudu podmínku, ale nakonec jim prezident republiky udělil milost, a dál mohou pracovat s dětmi.

Soudce Zdeněk Chalupa včera hlavní líčení odročil na 10. března, kdy chce vyslechnout znalce a další svědky. V tentýž den by mohl padnout i rozsudek.