Cizinci v loňském roce tvořili čtyři procenta ze všech lidí, kteří byli na Vysočině obviněni z nějakého trestného činu.
Byl mezi nimi i gang šesti Slováků z Jihlavy, který má na svědomí loňskou nejrozsáhlejší sérii vloupání do skladů po celém kraji. Kriminalisté jim do dnešní doby prokázali šestadvacet případů se škodou přesahující sedm milionů korun.
Hlavou gangu byl podle policie devětatřicetiletý Andrej Jasenčák z Jihlavy. Nyní je ve vazbě, kde stejně jako jeho komplicové čeká na soud, který ho může jako hlavního organizátora celého gangu poslat do vězení až na deset let.
„Muži už několik let bydleli na území kraje a mají tu i své rodiny,“ řekla loni na začátku listopadu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Tehdy policie případ poprvé zveřejnila a oznámila, že skupina má na svědomí osmnáct vloupání a krádeží. Jenže minulý měsíc je obvinili z dalších osmi případů.
Mají lístky ze sběren
Co se vlastně stalo, že se Andrej Jasenčák dal na dráhu zločinu? On tvrdí, že mu nic jiného nezbylo, protože ho vyhodili z jihlavského Bosche, kde pracoval jako zedník. Bydlel v Jihlavě na Kosově, kde měl byt zatížený hypotékou. Pak ho ale z firmy propustili a on se dostal do finančních potíží, s kterými si nevěděl rady. Potřeboval splácet byt, který si chtěl udržet. Tak se stalo, že se domluvil se svým bratrem Miroslavem a dalšími kumpány a vyráželi vykrádat sklady s nářadím, stavebním materiálem a drahými kovy.
Zloději kovů řádili hlavně v Jihlavě, ale poškozené firmy jsou po celém kraji i mimo něj. Členové skupiny se na vloupáních různě střídali, ale Andrej Jasenčák byl podle policie u všech. Ukradenou měď rozstříhali a vozili do sběren. Jejich oblíbená byla v Zastávce u Brna. Kriminalistům se jako důkaz podařilo dohledat některé lístky ze sběren. Při domovních prohlídkách našli ukradené nářadí, výpočetní techniku a zajistili také čtyři auta. Jako důkazy mají i odposlechy hovorů.
Bratr Andreje Jasenčáka Miroslav na jeden hovor doplatil, když se policii podařilo zachytit, že přijede ze Slovenska na Vysočinu, aby pomohl známé se stěhováním. Kriminalisté ho potřebovali zatknout, protože byl jedním z posledních článků gangu, kterého ještě neměli pod zámkem, takže není vyloučeno, že to mohla být ze strany policie chytře připravená léčka.
Andrej Jasenčák lituje toho, co dělal, ale nevěděl, jak jinak svoji situaci vyřešit, tak kradl. Peníze, které „vydělal“, dával na splátky a hypotéku. Uvědomuje si, že to nebylo řešení, a mrzí ho to.
Nebyli to troškaři
Zloději nebyli žádní troškaři. Když se například vloupali do skladu v obci Lukov, nakradli věci za bezmála 810 tisíc korun. Ve Žďáru nad Sázavou se zase vloupali do firmy na střešní systémy, kde na jednom místě ukradli měděné plechy, okapy, žlaby a další věci za více než 782 tisíc korun. Celkem si přišli na částku převyšující 7,5 milionu korun.
Nezastavili se před ničím. Ani když jim hrozilo prozrazení. Například v době, kdy plánovali jednu z akcí u Jindřichova Hradce, měli problém s autem – nešlo jim nastartovat. V tu chvíli u nich zastavila policejní hlídka a kontrolovala jim doklady. Přesto to některé z nich neodradilo a do vyhlédnutého skladu se šli vloupat.
Tím, kdo pomohl kriminalistům rozkrýt celý gang, byl 44letý Jozef Holík, který se ke všemu přiznal a přivedl policisty ke spolupachatelům. Možná i proto je stíhán na svobodě.
I tak mu hrozí až osm let vězení, takže je otázkou, jestli má důvod se ještě zdržovat na území republiky.