Dobronínští zastupitelé v pondělí nerozhodli, zda bude na hřbitově vztyčen památník v podobě žulového kříže.
Zklamali tak dobronínského rodáka Johanna Nieblera, který dnes jedná za pozůstalé po ubitých Němcích. Právě Niebler, odsunutý po válce do Německa, přišel po objevu kosterních pozůstatků obětí s návrhem vztyčit na hřbitově zhruba jedenapůlmetrový kříž a do společného hrobu uložit ostatky Němců.
Zastupitelé pověřili dobronínského starostu Jiřího Vlacha (KSČM), aby Nieblera informoval o hřbitovním řádu obce a o podmínkách, které z něj vyplývají.
Místní předpis mimo jiné uvádí, že na veřejném pohřebišti není možné postavit žulový kříž o výšce 140 centimetrů, jak jej popisuje návrh Johanna Nieblera.
Samospráva se nebrání uložení ostatků ubitých Němců na dobronínském hřbitově. To je zřejmě čeká po dokončení expertiz k určení identity obětí v pražském kriminalistickém ústavu.
Samospráva je pro uložení na hřbitově
„Když se k nám vrátí ostatky po identifikaci kriminalistů, pohřbíme je u nás, ale bude tam obvyklá deska či náhrobek se jmény identifikovaných obětí zavražděných u Dobronína. Ostatky žádných jiných zemřelých z té doby na dobronínském hřbitově uloženy nebudou,“ připustil první muž Dobronína.
Žádost Johanna Nieblera o umístění kříže mimo jiné upřesňuje podobu žulového symbolu včetně nápisů a jmen obětí. Obsahuje jména těch, kteří byli zmasakrováni u Dobronína, ale i obětí v širokém okolí.
„Na náhrobku budou jména zavražděných Němců z lokality Budínka, které potvrdila identifikace a ne těch, co jsou pohřbeni v Polné a jinde,“ zdůraznil Jiří Vlach.
V okolí mohou být další zahrabaná těla
Johann Niebler nakreslil podle vzpomínek vysídlených Němců mapu, která kriminalisty přivedla k lidským ostatkům na Budínku, ale i další mapy.
Ty údajně určují místa, kde byly v květnu 1945 zabity a zahrabány další oběti v okolí Dobronína. Těla tří Němců mají být údajně pohřbena u železniční trati poblíž viaduktu přes Zlatý potok.
Samospráva Dobronína respektuje normu, která na pohřebišti nedovoluje vztyčit žulový kříž, i přání pozůstalých Němců, aby kamenný symbol utrpení připomínal zmasakrované oběti jara 1945.
Dřevěný kříž vztyčili místní lidé na místě nálezu lidských pozůstatků na Budínce hned po odkrytí kosterních částí loni v srpnu. Stojí tam dodnes.
„Žulový kříž podle návrhu pana Nieblera by mohl stát vně hřbitova někde u památníku obětem první světové války. Pokud bude německá strana chtít kříž postavit, zastupitelé k tomu řeknou svoje 21. března,“ upřesnil dobronínský starosta.
Zastupitel Jiří Krásný (ODS) naznačil, že mezi lidmi po měsících opadá napětí kolem kauzy.
„Panu Nieblerovi navrhneme možnost vztyčit kříž přímo na místě nálezu na Budínce. Je to věcí domluvy se stavebním úřadem a majitelem pozemku. Pokud by německá strana nesouhlasila s našimi návrhy, potom bychom se zřejmě začali domlouvat, zda bude či nebude referendum,“ připomněl Jiří Krásný.