Před třemi lety se o farmáři Františku Jeklovi z Havlíčkobrodska tvrdilo, že je to nejhorší tyran zvířat v Česku, a i rozsudek byl průlomový.

Za utýrání stovek prasat na farmě v Brzkově na Jihlavsku dostal v červnu 2009 od okresního soudce Zdeňka Chalupy nepodmíněný trest deset měsíců ve věznici s ostrahou a na pět let zákaz chovat hospodářská zvířata.

Jenže Jeklovi se do vězení nechtělo a tak se odvolal. Krajský soud rozhodl, že nechat prasata bez světla, jídla a vody, což mezi zvířaty vyústilo v kanibalismus, není na to, aby kvůli tomu musel jít člověk do vězení. Podle krajského soudu stačí pro „chovatele“ trest dvanáct měsíců s podmínečným odkladem na pět let. Zákaz farmaření mu zůstal.

Ochránci zvířat si myslí, že za týrání zvířat takového rozsahu, jako v Brzkově, by mělo být vězení.

„Trest by měl být takový, aby to už dotyčný nikdy neudělal a je jedno jestli dostane pár facek nebo dvacet let vězení,“ míní Jiří Dvořák ze Spolku na ochranu zvířat v Polné u Jihlavy.

Farmu vrátil soud zpět rodičům

Rozsudek je už několik měsíců pravomocný a František Jekl si mohl oddychnout. Jeho obhajoba, že byl v té době ve velmi složité životní situaci, udělala na krajské soudce dojem.

Jenže tím celá kauza neskončila. Farmář měl ještě milionové dluhy a hrozilo, že přijde o veškerý majetek, který mu darovali rodiče. František a Marie Jeklovi to nechtěli dopustit, a tak se obrátili na soud, aby rozhodl, že darovací smlouva mezi nimi a jejich synem je neplatná, protože se o majetek nestaral a porušil dobré mravy.

„Rozhodla jsem, že rodiče dostanou majetek zpět,“ řekla Deníku jihlavská soudkyně Eva Bastlová. Rozsudek je pravomocný od loňského března.

Rozhodnutí soudkyně ale nesli s nelibostí Jeklovi věřitelé. Ti doufali, že dostanou své peníze zpět v exekuci. Soud o navrácení majetku rodičům pečlivě sledoval i jednatel firmy Agronom z Brzkova Bohuslav Bárta. Jekl družstvu dlužil asi 700 tisíc za elektřinu.

„Podle mne to bylo ze strany rodičů účelové a chytré. Pan Jekl nám ale nakonec dluh zaplatil, protože měl ještě jiný majetek, který sám nakoupil, a ten se loni dražil. Šlo o pozemky, ale i nějaké zemědělské stroje. Měli jsme štěstí, protože jsme byli první na řadě, ale jiným stále dluží,“ vysvětlil Bohuslav Bárta.

Nesplacené dluhy jdou do milionů

Asi největším věřitelem je firma ZZN z Havlíčkova Brodu. Jekl od nich kupoval krmné směsi pro zvířata. Ani ZZN se nelíbilo, že Jeklovi rodiče dostali majetek zpět, tak chtěli, aby soud rozhodl, že žaloba rodičů na vrácení majetku je neplatná.

„Byl to dost kuriózní a absurdní spor, protože v této věci padl už pravomocný rozsudek, proto jsem musel nárok ZZN zamítnout. Mé rozhodnutí je pravomocné od loňského listopadu,“ okomentoval spor soudce Martin Lála.

Krajský soud v Hradci Králové mezi tím rozhodl, že Jekl musí firmě dluh zaplatit. Dokonce už byl vydán i exekuční výměr a firma čeká, až na ní přijde řada.

„Dluží nám přes dva miliony korun za směsi. Nemyslím si, že bychom peníze od něj někdy dostali, nemá prakticky žádný majetek,“ míní David Hromek z firmy ZZN.