Podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové bohužel poškození nemohou požadovat peníze od státu namísto od pachatele, který není schopen peníze splácet, to je pouze jeho povinnost.

„Stát nemůže nést za jednání pachatele odpovědnost. Oběti trestného činu lze poskytnout pouze peněžitou pomoc k překlenutí její aktuálně tíživé situace. Pomoc se poskytuje ve formě paušální částky do výše 150 tisíc korun,“ vysvětlila Palečková. Jenže vzhledem k časovému odstupu už není možné uvažovat ani o této variantě. Poškození navíc dostali od Krajského úřadu kraje Vysočina už tehdy dar sto tisíc, který měl být kompenzací za vraždu, a dvacet tisíc korun jako odškodné za pokus o vraždu.

Téma k diskusi

Koncepce, v níž by stát přebíral odpovědnost za pachatele a uhradil poškozeným škodu, není obvyklá ani v zahraničí. Případná změna právního řádu by nebyla podle mluvčí Palečkové možná bez odpovědi na otázku, zda jsou daňoví poplatníci vůbec ochotni ze svých daní zaplatit škodu způsobenou pachatelem trestného činu.

„Jinými slovy, zda existuje ve společnosti taková míra solidarity,“ vyslovila podnět k diskusi Tereza Palečková.

Ministerstvo v této souvislosti plánuje jednání s experty, jak dílčím způsobem zlepšit postavení poškozených při vymáhání přiznané náhrady škody.