Včerejší rozsudek nad Milanem Šimkem byl pro havlíčkobrodského soudce Jana Doležala prvním takovým případem. Ne však pro jeho kolegy. Ti už vydali trestní příkazy ve třech kauzách. Dvakrát dostali pachatelé podmínku a jednou peněžitý trest.
„Zatím s tím nemáme velké zkušenosti, ale je dobře, že je to trestný čin. Pro pachatele je v dnešní době jednoduché použít k obtěžování telefon nebo elektronickou poštu, protože nemusí za nikým cestovat a řvát na něj do okna. Je to tím, že jde o rychlý komunikační prostředek,“ míní soudce Jan Doležal.
Na celé Vysočině řešili policisté za celý loňský rok sedmnáct případů nebezpečného pronásledování.
„Pachatel byl odhalen v jedenácti případech,“ informuje krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Podle ní se nejčastěji slídění dopouštěli bývalí manželé, manželky, partneři a partnerky. Objevily se také případy pronásledování mezi sousedy.
Podle brodského soudce Jana Doležala může pronásledování zasáhnout nejen oběť, ale i celou jeho rodinu. „Každý se s tím vyrovná jinak, záleží na jeho psychické odolnosti. Jsou i lidé, kteří na polici nejdou, protože nechtějí jít k soudu,“ upozorňuje Doležal.
Za celý loňský rok prověřovala police v celé republice 537 případů, z toho 390 jich vyhodnotila jako stalking.
Podle Lidových novin bylo v celé zemi od začátku loňského roku do 17. ledna 2011 stíháno 132 lidí a obžalováno jich bylo 103. Pravomocně bylo odsouzeno 83 pachatelů.
Za nebezpečné pronásledování hrozí až rok vězení, pokud je obětí pronásledování dítě, těhotná žena nebo k tomu pachatel použije zbraň, pak může dostat až tři roky vězení.