Kvalita padělaných peněz roste. Kriminalisté na Vysočině v posledních týdnech zachytili bankovky, které podle odborníků patří mezi zdařilé padělky. Týká se to hlavně pětistovek.
„Experti je vyhodnotili jako vysoce nebezpečné a nelze vyloučit, že je do oběhu dodává tentýž člověk,“ upozornila na aktuální riziko krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Takové padělky nemusí člověk pouhým okem a citem odhalit. Zachycené bankovky zkoumali odborníci České národní banky.
Od začátku letošního roku policisté v celém kraji zachytili už čtyřiadvacet padělaných bankovek.
„Jen za poslední měsíc jich bylo čtrnáct,“ podotkla Dana Čírtková. Na expertizu poslali policisté i dvě bankovky, které se jim z národní banky vrátily jako pravé.
Falšují se tisícovky, pětistovky, dolary
Největší výskyt falešných peněz zaznamenali policisté na Třebíčsku a Žďársku. Ve většině případů jde o tisícikoruny a zdařilé pětistovky. Na Pelhřimovsku pak zachytili jednu padělanou stodolarovku. Na začátku letošního března se objevila falešná pětistovka také v prodejně potravin v Chotěboři na Hav〜líčkobrodsku.
Padělaným penězům věnuje velkou pozornost i celorepublikový Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vloni se na Vysočině podařilo zachytit dvaadevadesát falešných ban〜kovek. V celé republice to pak bylo přes šest a půl tisíce kusů.
„V případě padělání korun nejde o organizované skupiny, ale o jednotlivce, kteří využívají domácí počítače, tiskárny a kopírky. Jiné je to u cizí měny, hlavně eurobankovek, které mají i vyšší kvalitu a vznikají v padělatelských dílnách v zahraničí,“ vysvětlil mluvčí útvaru Pavel Hanták.
Odhalit padělek lze podle chybějícího vodotisku, opticky proměnlivé barvy, skrytého obrazce nebo ochranných vláken.