Případ zneužívání tří chlapců mladších patnácti let Vladimírem Parkanem z Jihlavy se znovu vrací na začátek. Jihlavský krajský odvolací soud včera vyhověl návrhu státní zástupkyně Mileny Smetanové a zrušil rozsudek jihlavského okresního soudu z loňského listopadu, který Parkana zprostil obžaloby a umožnil mu dostat se z vazby.

„Soud bude muset znovu posoudit věrohodnost chlapců a důkladněji porovnat jejich výpovědi,“ uvedla hlavní důvody včerejšího rozhodnutí soudkyně Libuše Gloserová.

Případ dostane zpět na stůl soudce Zdeněk Chalupa, který už vynesl v této kauze dva úplně rozdílné rozsudky.

Loni 10. března Vladimíra Parkana poslal do vězení s ostrahou na dva a půl roku jako zvlášť nebezpečného recidivistu. Parkan se odvolal a krajský soud vrátil případ k novému projednání. Loni v listopadu soud zasedl znovu. K soudu museli přijít i zneužívaní chlapci. Tentokrát Zdeněk Chalupa Parkana osvobodil, protože měl pochybnosti, jestli se stalo to, z čeho byl Parkan obžalován.

Výpovědi se lišily

„Jsou indicie, že se něco stalo, ale nenašli jsme tolik důkazů, abychom to mohli bez pochybností dokázat,“ prohlásil tehdy Zdeněk Chalupa. Ještě v tentýž den opustil Parkan brány vazební věznice.

Problém byl v tom, že výpovědi zneužívaných chlapců se lišily a působily nevěrohodně. Znalkyně v tomto směru nezaujala jasné stanovisko. Podle soudu, který včera o odvolání rozhodoval, to bylo kvůli tomu, že neměla k dispozici všechny podklady. I to by měl soud prvního stupně napravit.

Státní zástupkyně Milena Smetanová, která podala proti osvobozujícímu rozsudku odvolání je přesvědčena, že Parkan chlapce zneužil. Loni 10. března byl totiž s Parkanem souzen i jeho bývalý partner Ivan Mrázik, který se na základě výpovědi chlapců ke zneužívání přiznal a dostal podmínku. „Nedokážu pochopit, proč byli chlapci věrohodní v případě Mrázika a nevěrohodní ve vztahu k Parkanovi,“ pozastavila se Smetanová nad nelogičností postoje soudu. Soudce Zdeněk Chalupa to vysvětlil tak, že Parkan napadl věrohodnost chlapců až v odvolání.

Včerejší rozhodnutí padesátiletého Vladimíra Parkana překvapilo. „Čekal jsem, že dneska soud rozhodne stejně jako loni v listopadu. Trvám na tom, že jsem nikoho nezneužil,“ řekl krátce po veřejném zasedání krajského soudu.

Parkan se původně k zneužívání chlapců policistům přiznal, ale u soudu vše popřel.

„Slíbili mi, že když se přiznám, tak nepůjdu do vazby,“ řekl včera Vladimír Parkan a tvrdil, že si chlapci zneužívání vymysleli.

„Snažili se neuškodit sami sobě, tak to hodili na mě, aby kryli, že to dělali mezi sebou. Věděli totiž, že jsem známý svými sexuálními praktikami s nedospělými chlapci,“ vyjádřil se Vladimír Parkan, který je i nadále v péči odborníků a podrobuje se ambulantní sexuologické léčbě. Její prodloužení údajně sám inicioval. Přesto mu stále hrozí několikaleté vězení.