Vedení kraje Vysočina to navrhlo ministru dopravy Vítu Bártovi (VV) při jeho páteční návštěvě Jihlavy. Bárta návrh uvítal.

„Je to praktická myšlenka, udělám vše pro její zavedení a rozšíření na celou Českou republiku,“ řekl Bárta. Podle náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla (ČSSD) jsou kauce legislativně příjmem kraje. „Jestliže udělá přestupek český dopravce, řeší se ve správním řízení. Pokud je řidič ze zahraničí, je předvolán a zpravidla pak nepřijde. Na místě zaplatí kauci 10 tisíc až 50 tisíc korun. Pokud se nedostaví, peníze propadnou ve prospěch kraje,“ popsal Joukl současnou praxi.

Principem návrhu je závazek kraje, že je použije výhradně na zvýšení bezpečnosti silničního provozu, například na zabezpečení přechodů pro chodce. V každém kraji se podle Joukla vybere ročně na kaucích kolem pěti milionů korun.

„Je to příklad hodný následování. Požádám ministra (vnitra) Radka Johna, abychom společně iniciovali projekt podporující tuto iniciativu kraje Vysočina,“ reagoval na takovéto opatření Bárta.