Učitelka z mateřské školky v Dolní Cerekvi na Jihlavsku Alena Hašková bude muset znovu k soudu. Přestože okresní soud rozhodl, že Hašková nenese vinu na tragické smrti šestileté dívky, případem se ještě musí zabývat krajský odvolací soud. Dívenka zahynula na vycházce, když se na ni převrhla kovová branka na hřišti.

Podnět k dalšímu projednávání případu dala státní zástupkyně Milena Smetanová, která s osvobozujícím rozsudkem nesouhlasí a podala proti němu v poslední chvíli odvolání.

“Jsem přesvědčena, že paní učitelka spáchala nevědomou nedbalost,“ zdůvodnila odvolání Milena Smetanová.

V prosinci 2009 na dívku spadla branka tak nešťastně, že jí způsobila těžké poranění hlavy a zemřela. K brance byl přivázaný provaz, za který děti tahaly a branku převrátily. Policie Alenu Haškovou obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle státní zástupkyně učitelka nedostatečně zkontrolovala všechna hrozící nebezpečí. Pokud by to podle ní udělala, všimla by si provázku, za který děti tahaly. Jenže soudce Zdeněk Chalupa v rozsudku upozornil na to, že nikdo neví, jak přesně k převrácení branky došlo. Jestli to bylo kvůli provázku, nebo do branky někdo z dětí strčil a nebo jestli nešlo o souhru obojího.

Podle Mileny Smetanové byla učitelka na místě jediná dospělá osoba a měla vyhodnotit všechna rizika, což neudělala. Jenže soudce Chalupa na to má jiný názor a upozorňuje, že není možné, aby učitelka předvídala úplně všechno. To by podle něj vedlo k absurdním situacím.

„Učitelka by tím pádem musela zkontrolovat i pevnost přístřešku a střešní krytinu, která byla na ní. Co kdyby foukl vítr a uvolnil plech, který by někoho z dětí zranil,“ uvedl příklad Zdeněk Chalupa a dodal, že situaci na hřišti nemohla učitelka Alena Hašková předvídat.

Hašková tak stále neví, jestli bude moct dál ve školství pracovat. Rozsudek není pravomocný. Odvolání státní zástupkyně může odvolací soud zamítnout nebo rozsudek zrušit a případ vrátit k novému projednání.