V pondělí po osmé hodině ráno začala policie s hledáním dalšího poválečného hrobu v lokalitě u viaduktu v Dobroníně na Jihlavsku. Hodinu před polednem předstoupil před novináře hlavní vyšetřovatel případu Michal Laška s prvními informacemi.

„Zatím se nám nepodařilo najít nic, co by svědčilo o nálezu kosterních pozůstatků,“ informoval Michal Laška přímo na místě průzkumu. Místo poblíž železničního náspu bude po celou dobu pečlivě střeženo, a to i přes noc. Archeologové svůj průzkum ukončili včera odpoledne. Žádné kosterní ostatky v místě u Zlatého potoka zatím nenašli. Vykopanou jámu zakryli a v úterý ráno budou pokračovat na druhé straně na náspu.

Místo policie vytipovala na základě podnětu od pamětníků, povrchového měření a informací získaných během vyšetřování od ledna loňského roku.

Loni v srpnu se vyšetřovatelům podařilo najít hromadný hrob na louce Budínka. Antropologové z vyzvednutých kostí získali DNA od třinácti lidí.

Odkrývá se zemina u potoka

Podle historických pramenů to měli být většinou němečtí sedláci z Dobronína, Kamenné a okolí, kteří se v květnu 1945 měli stát obětí poválečného masakru ze strany Čechů. Odborníci sice na kostech žádné stopy po násilí nenašli, ale vyšetřovatel Michal Laška před časem řekl, že si nedokáže jinak vysvětlit, proč by na louce bylo zakopáno tolik lidí najednou.

Další dvě oběti by podle Michala Lašky mohly ležet právě poblíž viaduktu. Bagr v pondělí začal odkrývat zeminu u Zlatého potoka. Není vyloučeno, že budou muset kopat i v železničním náspu u paty viaduktu.

Podle archeologů je v tomto případě nejlepší variantou postupně odkrývat padesát centimetrů široký pruh zeminy do hloubky dvou metrů než použití sond. Laška odhadl, že celková plocha, na níž mají v úmyslu kosti hledat, má rozlohu čtyřicet metrů čtverečních.

„S ohledem na malý počet obětí bude otázkou náhody, jestli se nám podaří pozůstatky najít,“ poznamenal Michal Laška. Zatím není jasné, jak dlouho může průzkum v Dobroníně trvat. Laška to odhadl na dva až tři dny. Pokud se jim podaří pozůstatky najít, budou postupovat stejně jako v prvním případě. Kosti budou zkoumat antropologové a genetici zajistí DNA. Až bude mít vyšetřovatel kompletní výsledky, rozhodne, jak bude dál postupovat. „Případy bych chtěl kompletně uzavřít do konce srpna,“ prozradil Michal Laška.

Genetici z Kriminalistického ústavu v Praze už mají k dispozici devět vzorků DNA od žijících příbuzných údajných obětí z Budínky. Zatím srovnali pouze dva, a ty se neshodovaly. Laška je s rodinami v kontaktu a ty podle něj necítí žádnou zášť. Snahu českých úřadů o vyšetření případu vítají. Podle zástupce pozůstalých Johanna Nieblera si přejí, aby po identifikaci byly ostatky jejich příbuzných uloženy v Dobroníně.