David Kuřítko z Jihlavy je jeden ze dvou fanoušků, kteří mají kvůli výtržnostem stále zapovězen vstup na fotbalový stadion FC Vysočina v Jihlavě. Klub se k tomuto opatření odhodlal poprvé v historii.

David Kuřítko figuruje na černém seznamu i poté, co mu minulý měsíc vypršel roční zákaz vstupu na všechny stadiony v zemi. Trest mu loni vyměřil jihlavský soudce Zdeněk Chalupa za napadení rozhodčího René Trombíka při hokejovém zápase mezi Duklou a Chomutovem před dvěma lety.

„Vydržet roční zákaz nebyl problém. Vadí mi ale přístup jihlavského fotbalovému klubu, který stále mé jméno vystavuje na nějaké vývěsce. Dělají mi tím ostudu a začíná mi to vadit,“ řekl David Kuřítko.

Fuks: K nám nesmí

Mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks včera potvrdil, že Kuřítko má vstup na stadion stále zakázaný. Podle něj nemá uplynutí soudního zákazu vliv na rozhodnutí klubu. „Jsme soukromý subjekt a je jenom na nás, komu vstup na stadion povolíme a komu ne,“ upozornil Fuks.

Vedení klubu bude na přelomu července a srpna zvažovat, zda byl pro oba fanoušky trest dostatečný a jestli jim znovu povolí vstup na stadion. Klub nebude po letošní sezoně seznam hříšníků rozšiřovat.

Dvaatřicetiletý David Kuřítko má ale ještě jeden problém. Stále mu hrozí, že může v krajním případě skončit i ve vězení. A to za hospodskou rvačku z loňského dubna. Do potyčky v herně Olymp v Jihlavě, kterou měl podle státního zástupce Kuřítko vyprovokovat, se dostal dva měsíce po rozsudku za napadení rozhodčího. „Pan Kuřítko je rváč a násilník, kvůli kterému se lidé bojí chodit do hospod,“ řekl v dubnu státní zástupce Ivo Novák.

Žalobce pro Kuřítka dokonce navrhoval nepodmíněný trest ve věznici s ostrahou, protože se podle něj stejného jednání dopustil opakovaně.

„Z mé strany to bylo nezaviněné. Rozhodil jsem rukama a nechtěně jsem praštil kluka, co šel kolem. Ten se začal prát. Nakonec do mě bušili dva,“ hájí se David Kuřítko.

Soudce Zdeněk Chalupa Kuřítka nakonec obžaloby zprostil, protože se mu nepodařilo prokázat, že by Kuřítko rvačku úmyslně vyprovokoval. Státní zástupce Novák se odvolal a uspěl. Soudce Chalupa bude případ řešit znovu. Odvolací soud nenařídil ani veřejné zasedání a od stolu případ vrátil k novému projednání. Není vyloučeno ani to, že stíháni budou další dva aktéři rvačky.

Opakovaná líčení

„Krajský soud musí zprošťující rozsudek potvrdit a v případě pochybností vrátit zpátky okresnímu soudu. Nemůže sám rozhodnout, protože by obžalovanému vzal právo na odvolání, neboť proti jejich rozhodnutí není možné řádné odvolání,“ podotkl soudce Zdeněk Chalupa.

Pro něj to není jediná mediálně známá kauza, kterou bude muset řešit znovu. Po návratu ze stáže u pobočky brněnského krajského soudu v Jihlavě bude muset nařídit nové hlavní líčení také v kauze učitelky z mateřské školky Aleny Haškové. Tu zprostil obžaloby kvůli smrti holčičky, na kterou při vycházce spadla branka a usmrtila ji. Odvolací soud dala najevo, že by učitelka měla být potrestána.

K soudu bude muset znovu i sexuální deviant Vladimír Parkan Jihlavy. Toho soudce osvobodil v případě pohlavního zneužívání nezletilých chlapců. Lákat je měl mimo jiné na cukrovou vatu. Parkan byl po zprošťujícím rozsudku okamžitě propuštěn z vazby. Jeho bývalý partner Ivan Mrázik dostal za zneužívání dětí v tomtéž případu podmínku.