Brněnská firma Patriot ještě ani nestačila ukončit opravu semaforů na nejvytíženější křižovatce v centru Jihlavy a už jí hrozí několikasettisícová pokuta.

„Podle našeho názoru neměla firma potřebná povolení k práci na silnici. Jde o takzvané rozhodnutí pro zvláštní užívání komunikace,“ upozornil dopravní inženýr jihlavské policie Zbyněk Augustin.

Jihlavský odbor dopravy vydal firmě povolení pouze k práci na chodnících. Jenže dělníci potřebovali do silnice na dvou místech ve Znojemské ulici nainstalovat indukční smyčky, potřebné k lepšímu ovládání semaforů. Kvůli tomu museli omezit provoz v jednom pruhu a dopravní situace tak byla ještě komplikovanější.

„Na práci v silnici opravdu povolení neměli,“ potvrdil vedoucí jihlavského odboru dopravy Ján Tinka.

Policejní inženýr Zbyněk Augustin to považuje za problém.„Pokud by požádali o povolení k práci na silnici, měli by také přijít s technickým řešením k zabezpečení křižovatky. Například pomocí náhradních semaforů,“ podotkl Zbyněk Augustin.

Zástupce Patriotu si není vědom chyby

Při projednávání povolení by navíc podle něj policie mohla vstoupit do jednání a navrhnout svá opatření.

Jihlavská křižovatka je ale tak komplikovaná, že by bylo podle odborníků prakticky nemožné zajistit například náhradní světelnou signalizaci.Křižovatku tak od minulého čtvrtka řídí policisté ručně. V řízení se střídají po dvou během celého dne. Podle dopravního inženýra je týdenní řízení křižovatky pro policii personálně náročné.

„Jsem si jist, že jsme měli všechna potřebná povolení. Dál bych to nechtěl komentovat,“ řekl Deníku zástupce firmy Patriot Jiří Zukal.

Policisté ale připravují pro úředníky jihlavského magistrátu podklady pro správní řízení.

„Pokud podnět od policie dostaneme, tak se jím budeme zabývat,“ konstatoval Ján Tinka. Firmě ve správním řízení hrozí pokuta až 300 tisíc korun.

Podle Jiřího Zukala by měly začít semafory fungovat nejpozději v pátek ráno. Nevylučuje ale, že jejich provoz spustí už během čtvrtka. Ještě několik dní poté budou pracovníci firmy systém dolaďovat.

Nejvýraznější změnou bude plynulejší provoz aut, která pojedou z Masarykova náměstí a odbočují vlevo k City Parku.Dřív museli řidiči dávat přednost autům jedoucím ze Znojemského mostu do centra. To komplikovalo jízdu nejen řidičům v osobních autech, ale i trolejbusům a autobusům městské hromadné dopravy.