Obžalovaná Monika S. z Chotěboře, která nyní žije vBritánii, od září 2009 do poloviny února 2010 nedohlížela na školní docházku svých dvou nezletilých dcer. Ty za tu dobu stačily nasbírat více než 350 neomluvených hodin.

„Dělala jsem blbosti, neposlouchala jsem,“ vysvětlovala včera u soudu patnáctiletá dcera obžalované. Na otázku, proč vlastně nechodila do školy, odpověděla, že se jí tam nelíbilo. Popírala, že by její matka o jejím záškoláctví věděla. „Omluvenky jsem si psala sama.“ O tom, že její dcera místo výuky chodí za školu, se prý matka dozvěděla až od úředníků.

Ti ale tvrdí něco zcela jiného. „Několikrát jsme obžalovanou na problém upozorňovali. Také se stávalo, že jsme přišli k ní domů a obě její školou povinné dcery seděly v pokoji a kouřily. Maminka je pak omlouvala, že nemůžou do školy, že jsou nemocné,“ uvedl již dříve jediný svědek, Jiří Kafka ze sociálního odboru.

Žena i s dětmi dokonce na čas zmizela do Velké Británie. „Proč vás vrátili?“ Ptala se soudkyně Hana Doubková patnáctileté svědkyně. „Já se vrátila sama, přivezla mě teta. Bylo mi smutno,“ řekla dívka. Vzápětí však vychází najevo, že dívka se vrátit musela, protože kradla.

Samosoudkyně nezodpovědné matce za ohrožování výchovy dítěte vyměřila deset měsíců s jedenapůlročním podmíněným odkladem.

„Matka se o děti nestarala. Nemohu souhlasit s tím, co řekla dcera, která vzala vinu na sebe a ještě tu lhala,“ zdůvodnila soudkyně svůj verdikt.