Jiří P., stomatolog ze Světlé nad Sázavou, který byl v polovině května přistižen v ordinaci pod vlivem alkoholu, nepůjde před soud.

Podle policie lékař nespáchal trestný čin. „Případ jsme uzavřeli jako přestupek a spis jsme poslali k vyřešení na úřad do Světlé nad Sázavou,“ informovala o výsledku vyšetřování havlíčkobrodská policejní mluvčí Monika Pátková.

Na pětapadesátiletého zubaře tehdy zavolal policii jeden z pacientů. Podle něj se choval lékař arogantně a byl z něj cítit alkohol. Podobný dojem měli i přivolaní policisté, a tak ho vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. To ale odmítl s odůvodněním, že by určitě něco nadýchal, protože vypil jednoho panáka.

„Lékař odmítl dechovou zkoušku a vyslechli jsme i několik svědků, kteří tvrdili, že se jim lékař zdál v normálním stavu,“ zdůvodnila Pátková.

S jedním panákem na záchytku

Jenže policisté tehdy museli zubaře rovnou z ordinace odvézt na záchytnou stanici do Jihlavy. Nelíbilo se jim, že chtěl v podroušeném stavu pokračovat v ošetřování pacientů.

Případ mají nyní na stole úředníci ve Světlé nad Sázavou. „Od policie jsme přestupkový spis dostali a nyní případ prověřujeme. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí,“ řekla vedoucí správního odboru ve Světlé nad Sázavou Bohuslava Vondrušková.

Stomatolog bude muset své chování vysvětlovat i kolegům z České stomatologické komory. „Řeší to naše revizní komise a výsledek by mohl být znám do čtrnácti dnů,“ konstatoval předseda Okresní stomatologické komory v Havlíčkůvě Brodě Jan Maštálka.

Reakci lékaře se Deníku nepodařilo získat. Ve své ordinaci nebyl celý den k zastižení.

Dětská lékařka má roční podmínku

Opilý zubař nebyl letos jediným lékařem v kraji, který měl problémy s alkoholem na pracovišti. V polovině ledna policie zadržela dětskou lékařku z Nového Města na Moravě, která měla v krvi tři promile alkoholu.

Pediatrička tehdy nebyla ani schopná dýchnou do přístroje na měření alkoholu. Policie ji nakonec obvinila, ale státní zástupce rozhodl o podmínečném opuštění od potrestání a zkušební dobu jí určil na jeden rok.

Lékařka dál ordinuje a případ považuje za uzavřený. Nedávno dostala i stanovisko České lékařské komory, která její případ řešila.

„Případ jsme pro nedostatek důkazů odložili. Nepodařilo se prokázat, že lékařka pila alkohol v ordinační době,“ vysvětlil mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Lékařka sice přiznala, že pila alkohol, ale údajně až po pracovní době. „Když jsem se napila, tak už jsem měla dovolenou. Víc o tom nechci mluvit, protože mě celá událost profesně poškodila,“ reagovala dětská lékařka Jiřina T.