Policisté dopadli trojici mužů, kteří 4. července přepadli ženu v Trhonicích na Novoměstsku a tentýž den okradli také cyklistu v Sejřku na Bystřicku. Pachatelé ve věku od dvaceti do pětadvaceti let jsou už ve vazbě a hrozí jim až desetiletý pobyt za mřížemi.

Jednapadesátiletou ženu lupiči obrali o kabelku s cennostmi poblíž Trhonic, místní části Jimramova na Novoměstsku. Událost se stala kolem třetí hodiny odpoledne na silnici, po níž chodkyně šla.

Opačným směrem jel z kopce osobní automobil. „Jeho posádka zastavila u ženy, která šla po levé straně komunikace. Pachatel sedící na místě spolujezdce měl na hlavě nasazenou černou kuklu s otvory pro oči a současně v ruce svíral pistoli, kterou mířil do oblasti ženina hrudníku,“ popsala nedávnou událost žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Po chodkyni chtěl její kabelku, čehož se žena ulekla a začala utíkat. Řidič ale zacouval a dostihl ji. Tentokrát mu již žena v obavě o svůj život kabelku raději dala.

Cyklistovi ukradli batoh za jízdy

Tentýž den se stal obětí trojice i šestačtyřicetiletý cyklista, který jel po silnici u Sejřku na Bystřicku. Tomu byl za jízdy z kovového košíku na nosiči bicyklu odcizen batoh. V něm měl muž kromě jiného mobilní telefon a peníze. Skupinka lupičů má na svědomí i trestnou činnost mimo žďárský okres. Letos v květnu přepadli muži sklad prodejny potravin v Drásově na Brněnsku.

„Devětašedesátiletému otci majitele obchodu vyhrožovali zabitím, navlékli mu na hlavu pytel, potom mu svázali na ruce i nohy. Takto bezmocného jej muži nechali zavřeného ve skladu až do rána, kdy ho našel syn,“ informoval brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Kriminalisté také zjistili, že vůdce skupiny v obchodě v minulosti sám pracoval. Při přepadení si z prodejny pachatelé odnesli pokladnu s finanční hotovostí ve výši 30 tisíc korun a zboží. Jednalo se především o cigarety a alkohol v ceně 30 tisíc korun. Senior při přepadení i přes hrubé zacházení neutržil žádné zranění.

Stavebniny v Hradčanech

Krátce před svým odhalením si skupina pachatelů vzala na mušku další obchod se stavebninami. Tentokrát v Hradčanech u Tišnova na Brněnsku.

Při tomto lupu se pachatelé maskovali kuklami a pracovníky prodejny ohrožovali pistolí. Nakonec si odnesli trezor s 50 tisíci korun.

Trezor po otevření a vyzvednutí hotovosti odhodili do rybníka v obci Sejřek na Bytřicku. Policie muže vypátrala díky tomu, že si svědci všimli, že pachatelé z místa činu ujeli v zeleném automobilu Citroën Xsara. „Vůdce skupiny ho měl společně s pistolí zapůjčený od nevlastního otce,“ dodal Bohumil Malášek.

Většinu nelegálně získaných peněz trojice hned utratila za večírky, nákup ojetého auta a uhrazení dluhů.